• Aktualności

  UMB uhonorował dr Genoveffę Franchini nadaniem tytułu Doctora Honoris Causa

  16.12.2019 15:29
  Autor: Administrator UMB

   

  Uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku uświetniło nadanie tytułu Doctora Honoris Causa dr Genoveffie Franchini z National Cancer Institute w USA, oraz wręczenie dyplomów doktora habilitowanego i promocje doktorskie.  Doktor Genovea Franchini, jest światowej sławy autorytetem w dziedzinie wirusologii i pionierem badań nad onkogenami i ludzkimi retrowirusami. National Cancer Institute (NCI) należy do Narodowych Instytutów Zdrowia w USA. Dr Franchini wygłosiła wykład na temat: “HTLV-1: A Reemerging Pathogen”. Promotorem doktoratu Honoris Causa jest Prorektor ds. Nauki i Rozwoju. prof. dr hab. Marcin Moniuszko, który przedstawił Laudację. Więcej info o naukowym dorobku 45 Doctora Honoris Causa UMB w linku:

  https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/aktualnosci/2019/dhc_dr_genoveffa_franchini.pdf

   

  Ponadto, podczas Uroczystego posiedzenia Senatu UMB odbyło się wręczenie medali za zasługi dla Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. dr hab. Markowi Rękasowi oraz prof. Pedro Dominguesowi.

  Ceremonię zakończyło wręczenie dyplomów doktora habilitowanego 20 naukowcom https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/aktualnosci/2019/habilitacje_2019.pdf oraz promocje doktorów nauk dla 77 młodych badaczy z UMB.

  https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/aktualnosci/2019/doktoraty_2019.pdf

   

  Zwracając się do promowanych JM Rektor UMB, prof. dr hab. Adam Krętowski powiedział:

  „Dzisiejszy dzień to wielkie święto każdego z Was. Gratulujemy wam wielkiej determinacji i uporu w pracy naukowej oraz osiągniętych sukcesów.  Dziękujemy Państwa bliskim za wsparcie okazane wam podczas wykonywania tej trudnej pracy. Wierzymy także, że otrzymane dziś dyplomy będą gwarancją, że będziecie dalej podążać drogą świata nauki. Jesteśmy pewni, że czeka was wtedy fascynujący czas dalszych odkryć i nowych możliwości”.(…) Przyjmijcie Państwo najlepsze życzenia, byście osiągali wiele sukcesów, a trud i chwilowe niepowodzenia nigdy nie zniechęcały was w dążeniu do celu, jaki przed sobą postawicie. Życzę wam siły i wytrwałości w pracy dla dobra nauki i ludzkości.” – dodał Rektor, prof. dr hab. Adam Krętowski.

   

  W 2019 r. nominacje profesorskie z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy odebrało 11 naukowców Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku:

  prof. dr hab. Marcin Baranowski

  prof. dr hab. Marzanna Cechowska-Pasko

  prof. dr hab. Violetta Dymicka-Piekarska

  prof. dr hab. Jerzy Konstantynowicz

  prof. dr hab. Ludmiła Marcinowicz

  prof. dr hab. Wojciech Naumnik

  prof. dr hab. Wiesława Niklińska

  prof. dr hab. Lucyna Ostrowska

  prof. dr hab. Andrzej Przylipiak

  prof. dr hab. Nafis Rahman

  prof. dr hab. Teresa Sierpińska

   

  Aktualnie Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zatrudnia 281  samodzielnych pracowników nauki, z czego 122 z tytułem profesora i 159 ze stopniem doktora habilitowanego.

   

  Informacje w mediach:

  TVP 3 Białystok

  Powrót