• Aktualności

  Gorąca prośba o dalsze działania wspierające dla szpitali

  23.03.2020 14:22
  Autor: Administrator UMB

   

  Szanowni Państwo,

   

  Jak doskonale wiemy, na pierwszej linii frontu zmagań z epidemią COVID-19 w szpitalach, stacjach sanitarno-epidemiologicznych, innych placówkach medycznych jest też wiele naszych Koleżanek i Kolegów, członków społeczności akademickiej naszego Uniwersytetu m.in. lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów. Należy się im wszystkim ogromny szacunek, serdeczne podziękowanie oraz życzenia zdrowia i wytrwałości.

  Ale najtrudniejsze wyzwania dopiero przed nami i dlatego jest więcej niż pewne, że potrzebne będą i przydadzą się każde chętne ręce do pracy.

  Dziękuję bardzo również tym wszystkim, którzy pomimo kryzysu nie zaniechali swojej pracy badawczej. To bardzo budująca postawa. Warto też, w miarę możliwości, wysyłać jak najwięcej manuskryptów do publikacji.

  Dziś jednak chciałbym zwrócić się z bardzo szczególną prośbą do wszystkich Państwa prowadzących badania naukowe. Musimy wybiegać myślą w przyszłość. Wiemy, że rozmiaru pandemii na naszym terenie nie da się łatwo i precyzyjnie przewidzieć. Jest jednak prawdopodobne, że tak jak w wielu miejscach świata, my również możemy stanąć w obliczu niedoboru pewnych środków ochrony osobistej i innego asortymentu. I dlatego bardzo proszę naukowców pracujących w tzw. zakładach podstawowych, a przede wszystkim ich kierowników o przeprowadzenie swego rodzaju inwentaryzacji sprzętu pod kątem następujących produktów:

  -  próbówek typu Falcon o objętości 15 ml (szczelnie zakręcanych)

  -  opakowań styropianowych do transportu

  -  rękawiczek jednorazowych (niesterylnych)

  -  jednorazowych fartuchów barierowych

   - gogli ochronnych

   - masek ochronnych (jednorazowych, ale nie tylko)

   - wymazówek - do pobrania materiału biologicznego z nosogardzieli i tylnej ściany gardła

  Jak widać, zależy nam głównie na elementach tworzących zestawy testowe oraz środkach ochrony osobistej.

  Zaznaczam, że nie prosimy o przekazywanie czegokolwiek w tym momencie. Chodzi o określenie poziomu możliwości wsparcia szpitali uniwersyteckich przez Uczelnię w ewentualnej kryzysowej sytuacji. Deklarację potencjalnej chęci przekazania ww. asortymentu (z określeniem liczby sztuk określonych produktów) proszę przekazywać pod adres e-mail:  labinwent@umb.edu.pl

  Z góry dziękuję bardzo za wszystkie wyrazy naszej wewnętrznej solidarności.

  Pozdrawiam serdecznie,

   

  Marcin Moniuszko

  Prorektor ds. Nauki i Rozwoju  

  Powrót