Gorąca prośba o dalsze działania wspierające dla szpitali

23.03.2020 14:22

Szanowni Państwo,

Jak doskonale wiemy, na pierwszej linii frontu zmagań z epidemią COVID-19 w szpitalach, stacjach sanitarno-epidemiologicznych, innych placówkach medycznych jest też wiele naszych Koleżanek i Kolegów, członków społeczności akademickiej naszego Uniwersytetu m.in. lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów. Należy się im wszystkim ogromny szacunek, serdeczne podziękowanie oraz życzenia zdrowia i wytrwałości.

Ale najtrudniejsze wyzwania dopiero przed nami i dlatego jest więcej niż pewne, że potrzebne będą i przydadzą się każde chętne ręce do pracy.

Dziękuję bardzo również tym wszystkim, którzy pomimo kryzysu nie zaniechali swojej pracy badawczej. To bardzo budująca postawa. Warto też, w miarę możliwości, wysyłać jak najwięcej manuskryptów do publikacji.

Dziś jednak chciałbym zwrócić się z bardzo szczególną prośbą do wszystkich Państwa prowadzących badania naukowe. Musimy wybiegać myślą w przyszłość. Wiemy, że rozmiaru pandemii na naszym terenie nie da się łatwo i precyzyjnie przewidzieć. Jest jednak prawdopodobne, że tak jak w wielu miejscach świata, my również możemy stanąć w obliczu niedoboru pewnych środków ochrony osobistej i innego asortymentu. I dlatego bardzo proszę naukowców pracujących w tzw. zakładach podstawowych, a przede wszystkim ich kierowników o przeprowadzenie swego rodzaju inwentaryzacji sprzętu pod kątem następujących produktów:

-  próbówek typu Falcon o objętości 15 ml (szczelnie zakręcanych)

-  opakowań styropianowych do transportu

-  rękawiczek jednorazowych (niesterylnych)

-  jednorazowych fartuchów barierowych

- gogli ochronnych

- masek ochronnych (jednorazowych, ale nie tylko)

- wymazówek - do pobrania materiału biologicznego z nosogardzieli i tylnej ściany gardła

Jak widać, zależy nam głównie na elementach tworzących zestawy testowe oraz środkach ochrony osobistej.

Zaznaczam, że nie prosimy o przekazywanie czegokolwiek w tym momencie. Chodzi o określenie poziomu możliwości wsparcia szpitali uniwersyteckich przez Uczelnię w ewentualnej kryzysowej sytuacji. Deklarację potencjalnej chęci przekazania ww. asortymentu (z określeniem liczby sztuk określonych produktów) proszę przekazywać pod adres e-mail:  labinwent@umb.edu.pl

Z góry dziękuję bardzo za wszystkie wyrazy naszej wewnętrznej solidarności.

Pozdrawiam serdecznie,

Marcin Moniuszko