Pani Anna Tomaszuk-Kazberuk otrzymała tytuł profesora

06.04.2020 22:16

10 marca 2020 r. postanowieniem Prezydenta RP, Pani Anna Tomaszuk-Kazberuk otrzymała tytuł naukowy profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu.

Prof. dr hab. n. med. Anna Tomaszuk-Kazberuk jest absolwentką Wydziału Lekarskiego AMB. Jest specjalistką chorób wewnętrznych i kardiologii. W 2003 roku uzyskała stopień doktora, a w 2012 roku stopień doktora habilitowanego na podstawie cyklu prac „Diagnostyka choroby wieńcowej oraz ocena rokowania u chorych dializowanych”. Od 1998 pracuje w Klinice Kardiologii UMB, gdzie obecnie pełni funkcję zastępcy kierownika.

Główny temat badawczy, w który Pani Prof. jest zaangażowana to migotanie przedsionków. Przeprowadziła na ten temat wiele cennych badań, opublikowanych w zagranicznych czasopismach. Koncentruje się głównie na powikłaniach zakrzepowo-zatorowych oraz leczeniu przeciwkrzepliwym. Jest w tej dziedzinie uznanym krajowym i międzynarodowym ekspertem. Niezwykle mocno zaangażowała się w proces kształcenia lekarzy poprzez warsztaty, webinaria, wykłady, w tym na kongresach Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC). Jest też wykładowcą międzynarodowej Akademii Antykoagulacji z siedzibą w Wiedniu.  Współpraca zagraniczna z Prof. Goudevenosem z Grecji oraz Prof. Ferrari z Włoch pozwoliła na dalszy rozwój naukowy w dziedzinie migotania przedsionków i zaowocowała wspólnymi publikacjami.

Została uhonorowana prestiżowym członkostwem „Klubu 30” Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK) za publikację w Can J Cardiol.

Dorobek naukowy Prof. Tomaszuk-Kazberuk obejmuje 102 recenzowanych publikacji punktowanych przez MNiSW, łączny IF 100,3, H-index wg bazy Web of Science wynosi 10. Jest kierownikiem 3 grantów ze środków uzyskanych poza Uczelnią.

Prof. Tomaszuk-Kazberuk odbyła liczne staże w m.in. w Wielkiej Brytanii, Grecji i Włoszech. Uczestniczyła w kursach zagranicznych w Thorax Center w Rotterdamie oraz Anticoagulation Speakers Academy w Wiedniu. Była przewodniczącą Oddziału Białostockiego PTK, jest sekretarzem Komisji Wyborczej PTK, członkiem Zarządu Sekcji “Choroby Serca u Kobiet” PTK oraz członkiem Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC).

Zainteresowania pozanaukowe to XIX-wieczna literatura angielska i rosyjska oraz kinematografia europejska. Ma męża lekarza, córkę, studentkę medycyny i syna, licealistę.