• Aktualności

  Warsztaty międzykulturowe online poświęcone kulturze chińskiej – już 11-12 grudnia

  23.11.2020 12:18
  Autor: Dział Współpracy Międzynarodowej

  Już w grudniu będzie możliwość uczestnictwa w warsztatach online podnoszących kompetencje międzykulturowe. Będą to warsztaty z zakresu komunikacji z osobami z Chin. Warsztaty odbędą się w terminie 11 – 12 grudnia 2020 r. (piątek – sobota) w godz. 9:00-15:30.

  Celem rozwijania umiejętności międzykulturowych wśród pracowników UMB, Dział Współpracy Międzynarodowej organizuje serię unikalnych warsztatów z komunikacji międzykulturowej. Warsztaty są dedykowane wszystkim pracownikom UMB, mających kontakt z zagranicznymi studentami oraz naukowcami lub planujących udział w zagranicznych wyjazdach i konferencjach.

  Czy wiesz, że:

  - cywilizacja chińska jest jedną z najstarszych cywilizacji na świecie?

  - Chiny to najludniejszy kraj na świecie i jednocześnie trzeci pod względem powierzchni, po Rosji i Kanadzie?

  - Chińczycy wynaleźli m.in. papier, proch, druk, kompas, banknoty czy zegar mechaniczny?

  - chińska gospodarka jest drugą największą na świecie?

  - język mandaryński jest najczęściej używanym językiem na świecie, biorąc pod uwagę mieszkańców używających języka ojczystego?

  - UMB współpracuje z dwoma chińskimi szpitalami w ramach umów bilateralnych? – z Shanghai Pulmonary Hospital, Tongji University (od 2015 r.) oraz The Chinese PLA General Hospital (od 2017 r.)?

  A teraz kilka ciekawostek kulturowych:

  - opakowania prezentów, które Chińczycy sobie wręczają są najczęściej w kolorach czerwonym, złotym bądź żółtym, a prawdziwym faux pas będzie wręczenie Chińczykowi prezentu symbolizującego cyfrę „cztery”,

  - po otrzymaniu upominku od mieszkańca Chin należy go rozpakować dopiero, gdy będziemy sami,

  - biały kolor symbolizuje…żałobę,

  - a klaksony samochodowe słychać praktycznie w każdym chińskim mieście – kierowcy używają ich aby wyrazić swoje niezadowolenie, gdy ktoś jedzie za wolno, jak również gdy chcą kogoś pozdrowić.

   

  Kultura chińska jest bardzo interesująca, a poznanie jej tajników będzie bardzo przydatne przy nawiązywaniu współpracy. Języka mandaryńskiego oraz znajomości kultury chińskiej uczy się coraz więcej ludzi na świecie. Naprawdę warto poznać zasady komunikowania się z chińskimi partnerami.

  Gwarantujemy dostęp do unikalnych materiałów szkoleniowych, a wszyscy uczestnicy otrzymają certyfikaty ukończenia warsztatów.

  Warsztaty poprowadzi trener z ponad 25-letnim doświadczeniem w zakresie komunikacji międzykulturowej i międzynarodowej, dyplomowany coach i mentor, nauczyciel akademicki – prof. nadzw. dr hab. Anita Frankowiak. Z powodzeniem, Pani Profesor zrealizowała na UMB 6 edycji warsztatów międzykulturowych w ubiegłym roku akademickim, w ramach jednego z projektów realizowanych w ramach programu NAWA „Welcome to Poland”, a obecnie realizuje cykl warsztatów specjalistycznych dotyczących odrębnych grup kulturowych.

  W ostatnich latach internacjonalizacja polskiego szkolnictwa wyższego przyspieszyła. Polskie uczelnie, w tym Uniwersytet Medyczny w Białymstoku prowadzą szeroką współpracę z uczelniami i szpitalami z całego świata. Na naszej uczelni prowadzone są międzynarodowe projekty naukowo-badawcze, wykłady są prowadzone przez uznanych specjalistów z renomowanych ośrodków naukowych. W obecnych czasach, mówi się nawet o inteligencji międzykulturowej, która objawia się poprzez efektywne komunikowanie się z osobami z innych kręgów kulturowych.

  Uczestnicy warsztatów będą lepiej rozumieć inne kultury oraz zdobędą wiedzę i umiejętności w zakresie skutecznej komunikacji ze studentami i naukowcami z innych kultur, różnych sposobów komunikowania się, komunikacji werbalnej i zachowań społecznych typowych dla różnych kultur. Podjęty zostanie także temat współpracy z naukowcami z różnych kręgów kulturowych, negocjacji międzykulturowych czy integracji i budowania zespołów międzykulturowych.

  W przypadku zainteresowania uczestnictwem w warsztatach prosimy o kontakt z Działem Współpracy Międzynarodowej, tel. +48 85 686 51 84 lub e-mail: michal.dobrowolski@umb.edu.pl

  UWAGA: w warsztatach nie mogą brać udziału osoby, które brały udział w warsztatach międzykulturowych, które były realizowane w projekcie z I edycji Welcome to Poland (I / II kwartał 2019 r.) - jest to wymóg określony przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.

   

  Liczba miejsc jest ograniczona! Decyduje kolejność zgłoszeń.

   

  Warsztaty są realizowane w ramach projektu pn. „Go Global! Wzmacnianie procesów umiędzynarodowienia Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku”.

   

  Dział Współpracy Międzynarodowej.

   

  Program jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, projekt pozakonkursowy pt. Podniesienie kompetencji kadry akademickiej i potencjału instytucji w przyjmowaniu osób z zagranicy - Welcome to Poland realizowany w ramach Działania określonego we wniosku o dofinansowanie projektu nr POWR.03.03.00-00-PN14/18.

   

  Powrót