Ponad 3,5 miliona złotych zdobyli naukowcy UMB na granty badawcze w konkursach OPUS i PRELUDIUM

21.11.2020 16:52

20 listopada 2020 roku Narodowe Centrum Nauki ogłosiło listy rankingowe konkursów OPUS i PRELUDIUM.

Z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku granty pozyskali:

W ramach OPUS (na projekty badawcze, w tym finansowanie zakupu lub wytworzenia aparatury naukowo-badawczej niezbędnej do realizacji tych projektów) prawie 2,9 mln złotych dofinansowania otrzyma prof. dr hab. Karol Kamiński (Zakład Medycyny Populacyjnej i Prewencji Chorób Cywilizacyjnych) w konsorcjum z Uniwersytetem w Białymstoku na projekt badawczy pn.: Koniec początku czy początek końca? Krótko i długoterminowe trajektorie zdrowotnych i psychospołecznych efektów pandemii COVID-19.

Streszczenie projektu

W ramach PRELUDIUM (na projekty badawcze realizowane przez osoby rozpoczynające karierę naukową nieposiadające stopnia naukowego doktora):

• 210 tysięcy złotych otrzyma mgr Ewa Parfieniuk z Centrum Badań Klinicznych na projekt badawczy: Wykorzystanie metabolomiki do badania mechanizmów związanych z pojawieniem się efektów ubocznych leczenia statynami w postaci bólu mięśni.

Streszczenie projektu

• 210 tysięcy złotych zdobyła mgr Marlena Tynecka z Zakładu Medycyny Regeneracyjnej i Immunoregulacji na projekt:

Streszczenie projektu

• Prawie 210 tysięcy pozyskała mgr Aleksandra Starosz z Zakładu Medycyny Regeneracyjnej i Immunoregulacji na projekt:

Badanie udziału fibroblastów oczodołowych w procesach zapalnych i remodelingu w przebiegu orbitopatii Gravesa