Oferta stypendialna w ramach Programu CEEPUS

30.11.2020 10:25
    Autor: Dział Współpracy Międzynarodowej

Dział Współpracy Międzynarodowej informuje, że Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) opublikowała aktualną ofertą stypendialną w ramach realizacji Programu CEEPUS - Środkowoeuropejski Program Wymiany Uniwersyteckiej.

Cel:

Podstawowym celem Porozumienia Central European Exchange Program for University Studies jest wspieranie wymiany akademickiej w zakresie kształcenia oraz doskonalenia zawodowego studentów i nauczycieli akademickich. Sygnatariuszami programu są: Albania, Austria, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Czarnogóra, Chorwacja, Czechy, Macedonia, Mołdawia, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Węgry oraz Kosowo – Uniwersytet w Prisztinie.  Stypendia CEEPUS są przyznawane studentom na studia/staże oraz na praktyki zawodowe w ww. krajach, a nauczycielom akademickim – na działania wzmacniające środkowoeuropejski charakter uniwersyteckich programów nauczania.

Kto może brać udział:

CEEPUS III Sieci Akademickie

Zaakceptowane zostaną sieci akademickie, które:

- będą zarejestrowane w systemie CEEPUS III do dnia 15 stycznia 2021;

- prześlą oryginały aplikacji do Polskiego Biura CEEPUS do dnia 31 stycznia 2021;

- prześlą wszystkie oryginały Letter of Intent i Letter of Endorsement zarówno macierzystej uczelni, jak i uczelni współpracujących, na zasadach określonych na stronie www.ceepus.info;

- obejmować będą sieć składającą się z co najmniej trzech uczelni różnych państw sygnatariuszy

- posiadać będą wyraźnie sformułowany program, umieszczony w odpowiednich punktach aplikacji.

CEEPUS III Szkoła Letnia

Jednostki uczelni aplikujące o organizację Intensywnego Kursu (Szkoły Letniej) powinny spełnić następujące warunki:

1. Przesłać drogą elektroniczną na adres ceepus@nawa.gov.pl do dnia 10 lutego 2021 dokumentację zadania (według załączonego szablonu formularza skany z podpisami), zawierającą:

- pełne dane organizatora (w tym dane osoby odpowiedzialnej za realizację programu merytorycznego, administrację);

- program zadania zgodny z Porozumieniem CEEPUS III oraz Programem Roboczym na lata 2019-2021; Działanie 2.;

- program zajęć dodatkowych;

- listę uczestników zawierającą następujące dane: tytuł/stopień naukowy, obywatelstwo, informacje o statusie (nauczyciel, student I, II stopnia lub student doktorant) lub wstępne zapotrzebowanie na osobomiesiące stypendialne według statusu aplikantów.

2. Załączyć do przesyłanej dokumentacji dodatkowe dokumenty poświadczające doświadczenie i możliwości realizacji programu zadania w przypadku ich występowania (np. rekomendacje, historię realizacji podobnych projektów, temat, termin ilość uczestników ).

3. Załączyć do przesyłanej dokumentacji informacje o innych źródłach finansowania

w przypadku ich występowania (np. źródło finansowania, kwota).

Co może zostać sfinansowane:

W ramach Programu CEEPUS Polskie Biuro CEEPUS działające w strukturze NAWA refunduje uczelni koszty:

- stypendiów zgodnie z aktualnym Zarządzeniem Dyrektora NAWA w sprawie określenia wysokości przyznawanych cudzoziemcom (https://nawa.gov.pl/komunikaty/zarzadzenie-dyrektora-narodowej-agencji-wymiany-akademickiej-w-sprawie-okreslenia-wysokosci-stypendiow-przyznawanych-cudzoziemcom);

- przejazdu (najtańszym środkiem transportu) dla Polaków wyjeżdżających za granicę.

Terminy:

Termin składania wniosków o realizację sieci akademickich w roku 2021/2022 upływa w dniu 15 stycznia 2021 roku. Wnioski powinny być składane poprzez stronę internetową www.ceepus.info. Szczegóły dotyczące aplikacji dostępne są w zakładce FAQ na stronie głównej Programu: www.ceepus.info.

Do 10 lutego 2021 roku mogą być składane wnioski dotyczące projektów szkół letnich i intensywnych kursów w roku akademickim 2020/2021. Wszystkie informacje znajdują się na stronie internetowej NAWA https://nawa.gov.pl/instytucje/ceepus/komunikaty-dotyczace-programu-ceepus  .

Dodatkowe informacje

Szczegółowe informacje dotyczące Programu można znaleźć na stronie https://nawa.gov.pl/instytucje/ceepus/komunikaty-dotyczace-programu-ceepus

Dział Współpracy Międzynarodowej oferuje pomoc w przygotowywaniu wniosku o dofinansowanie oraz kontaktowanie się z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej w celu uzyskania dodatkowych informacji.

Zapraszamy do współpracy

Dział Współpracy Międzynarodowej UMB