Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
  • Aktualności

    Profesor Artur Bossowski w Radzie Merytorycznej kampanii TeleSerce

    19.02.2021 21:23
    Autor: Administrator UMB

     

    Prof. Artur Bossowski (kierownik Kliniki Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii z Pododdziałem Kardiologii UMB) znalazł się w Radzie Merytorycznej kampanii TeleSerce - kampania społeczna.
    Celem kampanii jest zbudowanie szerokiej koalicji ekspertów różnych dziedzin, którzy o telemedycynie opowiedzą Polakom z wielu perspektyw.
    Specjalistom zależy na przekonaniu pacjentów, że telemedycyna to zdecydowanie więcej niż telefon do przychodni.
    Specjaliści od kardiologii alarmują wręcz, że z powodu pandemii chorzy z zawałem lub innym stanem zagrażającym życiu, boją się zgłosić do szpitala. Okazało się też, że nie każdy pacjentów radzi sobie z tele- lub videokonsultacjami lekarskimi.
    W Radzie Merytorycznej zasiedli wybitni klinicyści, patronatu inicjatywie udzielili między innymi konsultanci krajowi w dziedzinie kardiologii i kardiologii dziecięcej oraz Rzecznik Praw Pacjenta. W ramach kampanii przewidziano dyskusje o telemedycynie w ujęciu pacjenckim, systemowym i technologicznym.
    Prof. Bossowski wraz ze swoim zespołem wygrał konkurs „Telemedycyna w Dziecięcych Szpitalach Przyszłości”. Zwycięski projekt („TelePrzyjaciele od Serca”) zastosowano przy diagnostyce arytmii serca u dzieci i młodzieży. Wykorzystano do tego urządzenia telemedyczne i zdalny kardiomonitoring (urządzenie wielkości telefonu komórkowego). Dzięki niemu najmłodsi pacjenci szpitala w Białymstoku mogą liczyć na długoterminowy i małoinwazyjny monitoring EKG, który pozwala zwiększyć wykrywalność istniejących zaburzeń oraz przyśpieszy proces wykluczania tła kardiogennego. Z drugiej strony poprawia się też jakość pracy lekarzy, ponieważ mają oni możliwość przyspieszonej selekcji wygenerowanych materiałów do badań. Po trzecie - minimalizuje liczbę osób przebywających w szpitalu, co jest szczególnie ważne w dobie pandemii.
    Prof. Bossowski "podpatrzył" podobne rozwiązanie na kongresie medycznym w Barcelonie. Tam podobne rozwiązanie zastosowano dla dorosłych z zawałami. Dostosowanie pomysłu do wymagań małych pacjentów zajęło 3 lata.
    Powrót