Program Ministra Edukacji i Nauki "Społeczna Odpowiedzialność Nauki"

09.04.2021 12:03
    Autor: Dział Nauki

Szanowni Państwo,

Informujemy, iż Minister Edukacji i Nauki ogłosił nabór wniosków w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki. Jego celem jest wsparcie podmiotów działających na rzecz popularyzacji nauki lub promocji sportu akademickiego oraz realizujących projekty związane z utrzymaniem zasobów bibliotecznych. Nabór wniosków potrwa do 30 kwietnia 2021 r.

Celem programu jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz innych jednostek organizacyjnych działających na rzecz upowszechniania nauki, które realizują projekty związane z popularyzacją nauki lub promocją sportu akademickiego oraz utrzymaniem zasobów bibliotecznych o istotnym znaczeniu dla nauki lub jej dziedzictwa.

Nabór wniosków w ramach programu potrwa do 30 kwietnia 2021 r.

Czego może dotyczyć wsparcie?

Program składa się z modułów:

- „Popularyzacja nauki i promocja sportu” – w ramach którego jest wspierana realizacja projektów polegających na:

1. popularyzacji osiągnięć naukowych, pracy naukowców, badań naukowych i prac rozwojowych oraz na promocji nauki,
    2. organizacji przedsięwzięć ukazujących w przystępny sposób przydatność wiedzy naukowej,
    3. organizacji przedsięwzięć mających na celu upowszechnianie tradycji społeczności akademickiej,
    4. organizacji przedsięwzięć promujących i wspierających sport akademicki,
    5. popularyzowaniu innowacyjnych rozwiązań w nauce i szkolnictwie wyższym.

- „Wsparcie dla bibliotek naukowych” – w ramach którego jest wspierana realizacja projektów polegających na utrzymaniu zasobów bibliotecznych o istotnym w skali kraju znaczeniu dla nauki lub jej dziedzictwa, ich opracowywaniu oraz udostępnianiu w postaci elektronicznej.

Warunkiem udziału w programie jest przedstawienie projektu:

1. którego okres realizacji nie przekracza 24 miesięcy;
    2. który nie obejmuje działań finansowanych z innych środków pochodzących z budżetu państwa;
    3. którego koszty pośrednie nie przekraczają 10% kosztów bezpośrednich realizacji projektu.

Wysokość wsparcia finansowego w ramach modułu wynosi:

• „Popularyzacja nauki i promocja sportu” – od 20 tys. zł do 1 mln zł
    • „Wsparcie dla bibliotek naukowych” – od 20 tys. zł do 250 tys. zł

Wsparcie nie może przekraczać 90 proc. kosztów realizacji projektu.

Szczegóły programu znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/spoleczna-odpowiedzialnosc-nauki