Studenci UMB posadzili dąb pamięci Stanisławy Leszczyńskiej - położnej z Auschwitz

13.05.2021 14:32

Drzewko będzie rosło przy Zakładzie Zintegrowanej Opieki Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (Collegium Integratio UMB) przy ul. Skłodowskiej.

Upamiętnienie Stanisławy Leszczyńskiej to inicjatywa studentów, a ma to miejsce w maju, gdy obchodzone są międzynarodowe i krajowe święta zawodowe pielęgniarek i położnych - podkreślił opiekun koła dr Andrzej Guzowski.

"Stanisława Leszczyńska przez 38 lat pracowała jako położna, z czego dwa jako więźniarka w obozie Auschwitz-Birkenau. Przyjęła ponad trzy tysiące porodów na ceglanym piecu, gdzie panowały - jak to sama wyraziła w swoim raporcie - "infekcje, smród i robactwo" i gdzie roiło się od szczurów. Mimo to, każdego dnia wydarzał się cud - podczas całego pobytu w obozie nie miała ani jednego przypadku śmiertelnego wśród matek jak i nowo narodzonych dzieci - odczytała studentka położnictwa UMB Wiktoria Ciok.

Organizatorem akcji jest Studenckie Koło Naukowe Republika Wolnej Myśli im. Giordano Bruno.