Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
  • Aktualności

    Szansa na rozwój międzynarodowej kariery naukowej - Marie Skłodowska-Curie Postdoctoral Fellowships

    21.06.2021 12:25
    Autor: Dział Rozwoju i Ewaluacji

    Gorąco zachęcamy naukowców ze stopniem doktora do ubiegania się o Postdoctoral Fellowships w ramach Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA), które mogą okazać się przepustką do międzynarodowej kariery badawczej.

     

    MSCA Postdoctoral Fellowships (PFs) są to granty wyjazdowe na realizację indywidualnych projektów badawczo-szkoleniowych kierowane do naukowców ze stopniem doktora, którzy chcą prowadzić działalność naukową za granicą, zdobywać nowe umiejętności i rozwijać swoją karierę zawodową. Stypendia te mają na celu wzmocnienie europejskiego potencjału ludzkiego, przyciąganie badaczy z całego świata oraz zainteresowanie młodych ludzi karierą naukową.

     

    Wsparcie UE dla Postdoctoral Fellow to:

    • dodatek mieszkaniowy (5,080 EUR/mc)

    • dodatek z tytułu mobilności (600 EUR/mc)

    • zasiłki rodzinne, urlopy długoterminowe i zasiłki specjalne (660 EUR/mc)

    Ponadto:

    • działania badawcze, szkoleniowe i networking (1.000 EUR/mc)

    • koszty zarządzania i pośrednie (650 EUR/mc)

     

    Naukowcy ubiegający się o grant PF MSCA, w momencie zamknięcia konkursu, muszą posiadać stopień doktora (z doświadczeniem nie dłuższym niż 8 lat od momentu jego uzyskania). Mogą oni pochodzić z dowolnego kraju świata, ale muszą spełniać kryterium mobilności, czyli mogą realizować grant w instytucji hostującej w kraju (np. w Polsce), w którym nie przebywali dłużej niż 12 miesięcy w ciągu ostatnich trzech lat.

    Istnieją dwa rodzaje Postdoctoral Fellowships:

     

    • European PFs są realizowane w państwie członkowskim UE lub kraju stowarzyszonym z programem Horyzont Europa i mogą trwać od 12 do 24 m-cy. Skierowane są do  naukowców dowolnej narodowości.

     

    • Global PFs finansują projekty realizowane w głównej mierze poza Europą: pierwsze 12-24 m-ce w niestowarzyszonym państwie trzecim, po czym 12 m-cy w organizacji z siedzibą w UE lub kraju stowarzyszonym z programem Horyzont Europa. O wniosek mogą ubiegać się wyłącznie obywatele lub długoterminowi rezydenci państw członkowskich UE lub krajów stowarzyszonych z programem HE.

     

    Oba rodzaje grantów mogą również obejmować krótkoterminowe oddelegowanie do dowolnego miejsca na świecie podczas trwania stypendium (z wyjątkiem fazy powrotu w Global Fellowships). Naukowcy mogą też otrzymać dodatkowe wsparcie na odbycie stażu trwającego do 6 miesięcy w organizacji pozaakademickiej z siedzibą w państwie członkowskim UE lub kraju stowarzyszonym z programem Horyzont Europa. Staż ten musi odbyć się pod koniec ich stypendium.

     

    Naukowców zainteresowanych ubieganiem się o Postdoctoral Fellowship zachęcamy do odwiedzenia strony EURAXESS, gdzie instytucje hostujące poszukują postdoków chętnych do wspólnego złożenia projektu.

     

    Konkurs otwarty będzie od 22.06.2021 do 12.10.2021.

     

    Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronach:

    https://ec.europa.eu/research/mariecurieactions/actions/postdoctoral-fellowships

    Funding & Tenders Portal

    W przypadku pytań lub wątpliwości proszę o kontakt z Działem Rozwoju i Ewaluacji (Maria Szlachta: maria.szlachta@umb.edu.pl, Ewa Wróblewska-Rećko: ewa.wroblewska-recko@umb.edu.pl).

    Powrót