Ostatnie pożegnanie prof. dr hab. Elżbiety Ołdak

03.08.2021 14:06
    Z głębokim żalem informujemy, że w dniu 2 sierpnia 2021 r. w wieku 69 lat zmarła prof. dr hab. Elżbieta Ołdak.

Była emerytowaną Kierownik Kliniki Obserwacyjno-Zakaźnej Dzieci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
    Śp. Profesor Elżbieta Ołdak urodziła się 1 listopada 1952r. w Warszawie. W 1977r. ukończyła z wyróżnieniem studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej
    w Białymstoku. Od 1979r. zaczęła pracę w Zakładzie Propedeutyki Pediatrii, Instytutu Pediatrii Akademii Medycznej w Białymstoku. W roku 1986 Elżbieta Ołdak awansowała na stanowisko adiunkta. Od roku 1994 pełniła obowiązki kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych Dzieci AMB. Zmarła specjalizowała się w medycynie wieku rozwojowego i problematyce chorób dzieci. W roku 1981 Profesor uzyskała specjalizację pierwszego, a trzy lata później drugiego stopnia z zakresu pediatrii. W roku 1984 obroniła doktorat poświęcony „Ilościowej ocenie zmian morfologicznych błony śluzowej jelita cienkiego, w aspekcie klinicznym i biochemicznym, u dzieci z zespołem złego wchłaniania”. Pod koniec lat 80-ych XX w. Prof. Elżbieta Ołdak odbyła roczny staż na stypendium naukowym na Uniwersytecie im. Kartezjusza w Paryżu. W kolejnym etapie kariery naukowej prof. Elżbieta Ołdak skupiła się na problematyce alergii pokarmowej u dzieci. W roku 1988 na podstawie dorobku naukowego i rozprawy habilitacyjnej pt. ”Znaczenie podwyższonego stężenia nieswoistej immunoglobuliny E we krwi pępowinowej (cIgE) w prognozowaniu rozwoju choroby atopowej w okresie niemowlęcym” uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk medycznych. Jako dydaktyk, prof. Elżbieta Ołdak opracowała elektroniczny atlas ciekawych przypadków klinicznych w postaci filmu dydaktycznego. Otrzymała również indywidualna nagrodę dydaktyczną JM Rektora UMB. Profesor uczestniczyła w zagranicznych sympozjach i zjazdach prezentując łącznie 56 doniesień i uczestniczyła w pracach komitetów naukowych. Dorobek naukowy Śp. Prof. Elżbiety Ołdak obejmuje m.in. 125 publikacji, 40 doniesień zjazdowych oraz 2 rozdziały w książkach przyjętych do druku. Śp. Prof. Elżbieta Ołdak uhonorowana była Srebrnym Krzyżem Zasługi.

W zmarłej żegnamy wspaniałego lekarza, szanowanego nauczyciela akademickiego i wychowawcę młodzieży.

Informacje odnośnie uroczystości pogrzebowych ś.p. prof. dr hab. Elżbiety Ołdak

Czwartek 5 sierpnia 2021

w godz. 10:00-12:00 - wystawienie ciała w Domu Pogrzebowym Sławomir Wierzbicki przy ul. Branickiego 17

12:30 - msza święta w Małym Kościółku przy Kościele Farnym, po której nastąpi pogrzeb na Cmentarzu Miejskim