Minister Zdrowia Adam Niedzielski obiecał wsparcie dla USK

04.08.2021 14:44

Adam Niedzielski rozpoczął swoją wizytę w Białymstoku od spotkania z władzami Uniwersytetu Medycznego. Rozmowa dotyczyła możliwości naukowego wykorzystania baz danych medycznych i problemów z dostępem do nich przez badaczy. Po wysłuchaniu propozycji rozwiązania tego problemu minister Niedzielski zapowiedział powołanie specjalnego zespołu ds. legislacji, który przeprowadzi audyt prawny i wyciągnie wnioski, tak aby ułatwić naukowcom badania a jednocześnie nie naruszać danych osobowych pacjentów.

Na ten problem uwagę ministra zwrócił również dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, dr hab. Jan Kochanowicz. Uniwersyteckie Szpitale Kliniczne w całej Polsce mają ogromne bazy danych pacjentów, które w niewystarczającym stopniu służą badaniom naukowym. Ten stan trzeba zmienić z korzyścią dla pacjentów, naukowców i finansów państwa – przekonywał Prorektor ds. nauki i Rozwoju UMB, prof. dr hab. Marcin Moniuszko. W spotkaniu brali też udział Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, odpowiedzialny za cyfryzację - Adam Andruszkiewicz oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Anna Goławska. Następnie Minister Adam Niedzielski odwiedził kliniki zakaźne Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Żurawiej. Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii UMB, prof. dr hab. Robert Flisiak opowiedział Ministrowi o realiach klinicznych i pokazał w jakich warunkach leczeni są pacjenci chorzy na Covid-19. Minister Adam Niedzielski zadeklarował infrastrukturalne wsparcie dla szpitala na modernizację i poprawę warunków leczenia pacjentów. "Traktuję to jako zobowiązanie ministra zdrowia, żeby ta infrastruktura się poprawiła. Żeby specjaliści i eksperci, mogli pracować w cywilizowanych warunkach, by nie musieli się martwić o całe otoczenie, a mogli skoncentrować się na pacjencie" – powiedział. Minister Niedzielski z uznaniem wypowiedział się także na temat prowadzonych na UMB badań genomowych i różnego przebiegu Covid-19 u pacjentów.

Podczas briefingu dla mediów Minister apelował za pośrednictwem prasy do Polaków aby się szczepili. W przeciwnym przypadku za miesiąc czeka nas IV fala pandemii. Adam Niedzielski zapowiedział także ostrą reakcję polskiego państwa wobec osób, które dopuszczają się fizycznych ataków na punkty szczepień. Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – Adam Andruszkiewicz poinformował z kolei o prewencyjnych działaniach w Internecie wobec osób które nawołują w sieci do agresji i rozsiewają nieprawdziwe informacje na temat szczepień.

Informacja o wizycie w TVP3 Białystok

Informacja o wizycie w Kurierze Porannym

Informacja o wizycie w Polskim Radiu Białystok

Informacja o wizycie w Polsacie