SPINAKER - Intensywne Międzynarodowe Programy Kształcenia

21.09.2021 09:45
    Autor: Dział Współpracy Międzynarodowej

Dział Współpracy Miedzynarodowej informuje o nowym naborze Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) do programu SPINAKER – Intensywne Międzynarodowe Programy Kształcenia, który skierowany jest do polskich instytucji posiadających Kartę Erasmusa dla Szkolnictwa Wyższego oraz jednostek naukowych, które przyjmują cudzoziemców na studia.

Celem programu jest zwiększenie wśród zagranicznych studentów i doktorantów zainteresowania ofertą kształcenia w naszym kraju, wzrost udziału zagranicznych studentów i doktorantów na polskich uczelniach, a także poszerzenie oferty programów kształcenia, w tym tych prowadzonych w formie hybrydowej lub zdalnej.

Uprawnione działania:

1) tworzenie nowych intensywnych międzynarodowych programów kształcenia, planowanych do realizacji w formule zdalnej lub w formule zawierającej formę stacjonarną i zdalną (blended learning/formuła hybrydowa);

2) adaptacja istniejących intensywnych międzynarodowych programów kształcenia pod kątem:

a) ich umiędzynarodowienia, tj. opracowania w języku/-ach innym/-ych niż język polski i umożliwienia udziału studentów i/lub doktorantów zagranicznych w programie/-ach oraz

b) umożliwienia realizacji programu/-ów w formule zdalnej lub hybrydowej - w części lub w całości;

3) rekrutacja uczestników programu/-ów;

4) przygotowanie kadry dydaktycznej (szkolenia lub inne formy kształcenia) do realizacji programu/-ów, w szczególności w formie zdalnej;

5) realizacja programu/-ów.

Każdy z projektów musi zawierać tworzenie, wdrożenie i przeprowadzenie co najmniej jednego intensywnego międzynarodowego programu kształcenia.

Przez intensywny międzynarodowy program kształcenia (IMPK) należy rozumieć krótką (trwającą nie krócej niż 30 godzin i nie dłużej niż 150 godzin dydaktycznych) formę kształcenia przeznaczoną dla studentów lub doktorantów z zagranicy.

IMPK może być realizowany m.in. w formie:

1) szkoły letniej lub zimowej,

2) kursów specjalistycznych,

3) szkoleń,

4) wizyt studyjnych (w tym zagranicznych),

5) zaangażowania profesorów z zagranicy,

6) dodatkowej oferty dydaktycznej dla uczestników studiów,

7) innej formie podnoszenia atrakcyjności studiów międzynarodowych.

Termin składania wniosków mija 30 listopada 2021 r., a jeden wnioskodawca może złożyć maksymalnie 3 aplikacje. Kwota dofinansowania pojedynczego projektu wynosi od 100 do 800 tysięcy złotych.

Szczegóły naboru dostępne są w treści ogłoszenia dostępnego na stronie NAWA: nawa.gov.pl/instytucje/spinaker-intensywne-miedzynarodowe-programy-ksztalcenia/ogloszenie

W przypadku zainteresowania aplikowaniem w ww. naborze, prosimy o kontakt z Działem Współpracy Miedzynarodowej UMB.

Dział Współpracy Międzynarodowej.

Program jest finansowany z projektu pozakonkursowego nr POWR.03.03.00-00-PN16/18 pt. „Wsparcie zdolności instytucjonalnej polskich uczelni poprzez tworzenie i realizację międzynarodowych programów studiów” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (dalej PO WER), III Oś priorytetowa „Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju”, Działanie 3.3. pt. „Umiędzynarodowienie polskiego szkolnictwa wyższego”.