• Aktualności

  Stanowisko Senatu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, przyjęte dnia 22 grudnia 2021 roku

  06.01.2022 14:40
  Autor: Administrator UMB
  Aktualna fala pandemii pokazała, że wirus SARS-CoV-2 stanowi istotne zagrożenie dla zdrowia i życia nie tylko dorosłych, ale także w młodszych grupach wiekowych. Dzieci niestety przyczyniają się również do rozprzestrzeniania się wirusa w całej populacji. W historii medycyny wielokrotnie udowodniono, że szczepienia dzieci są najskuteczniejszą bronią w walce z chorobami zakaźnymi. Dalsze utrzymywanie się aktualnej sytuacji epidemiologicznej, wymuszające częste korzystanie z edukacji zdalnej, a przez to ograniczanie kontaktów z rówieśnikami także zbiera swoje żniwo z postaci zaburzeń sfery emocjonalnej i właściwego rozwoju dzieci.
   
  Dlatego z pełnym przekonaniem rekomendujemy szczepienia dzieci przeciwko COVID-19, zgodnie z obowiązującymi wytycznymi. Dzięki postępowi medycyny i nauki udało się stworzyć narzędzie profilaktyczne, które pozwala na zredukowanie ryzyka ciężkiego przebiegu choroby i śmierci. Należy pamiętać, że odczyny poszczepienne występują rzadko, natomiast ciężki przebieg choroby i długotrwała rekonwalescencja występują coraz częściej również u dzieci.
   
  Z pełnym przekonaniem, wynikającym z aktualnej wiedzy, zachęcamy do skorzystania z tej szansy na zdrowe i normalne życie naszych dzieci, jaka płynie ze szczepienia przeciwko SARS-Cov-2.
   
  Jednocześnie jako społeczność akademicka przeciwstawiamy się pseudonaukowym i szkodliwym działaniom osób przeciwnych szczepieniom, które nadużywając zaufania społecznego i prawa do wolności wypowiedzi, wprowadzają dezinformację, która przyczynia się do zaniechania szczepień i skutkuje tragiczną liczbą zgonów z powodu COVID-19 w naszym kraju.
   
   
  W imieniu Senatu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
  Rektor
   
  prof. dr hab. Adam Krętowski
  Powrót