Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
  • Aktualności

    UMB podpisał umowę o współpracy z Politechniką Białostocką

    21.01.2022 15:29
    Autor: Administrator UMB

     

    Współpracę w zakresie kształcenia na kierunkach: bioinformatyka, biostatystyka,  inżynieria biomedyczna, a także prowadzenie wykładów przez pracowników naukowych i nauczycieli akademickich zakłada umowa podpisana dziś przez UMB z Politechniką Białostocką. W ramach porozumienia obie uczelnie zobowiązały się także do wymiany studentów, doktorantów; wzajemnego świadczenia usług w zakresie udostępniania laboratoriów dydaktycznych i naukowo-badawczych oraz wykorzystania aparatury badawczej. Uczelnie ustaliły także wspólne organizowanie seminariów/konferencji, kursów specjalistycznych z obszarów wiedzy interesujących obie Strony.

    Studenci inżynierii biomedycznej na Wydziale Mechanicznym już korzystają z wykładów z anatomii i fizjologii na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku zaś w ramach przedmiotu „Urządzenia i narzędzia chirurgiczne” integrują informacje medyczne i uczą się projektowania konkretnych urządzeń.

    Współpraca pomiędzy partnerskimi uczelniami dotyczyć będzie także wzajemnej wymiany doświadczeń w zakresie osiągnięć naukowo-badawczych, między innymi w drodze udostępniania materiałów informacyjnych i naukowych oraz wymiany informacji o zakończonych pracach naukowo-badawczych.

    To ważny krok w pogłębieniu naszej trwającej współpracy. Jest ona ukierunkowana na rozwiazywanie problemów zdrowotnych mieszkańców – tak o podpisanym dziś porozumieniu powiedział Prorektor ds. Nauki i Rozwoju UMB, prof. dr hab. Marcin Moniuszko. Zaznaczył, że obie uczelnie współpracują ze sobą na polu sztucznej inteligencji w medycynie.  Naszym marzeniem jest, aby Podlasie stało się zagłębiem sztucznej inteligencji w medycynie. Łączy nas bardzo wiele. Kompetentni ludzie powinni łączyć się, aby rozwiązywać palące problemy obywateli – w tym przypadku naszych pacjentów - dodał Prorektor, prof. M. Moniuszko.

    Rektor PB, dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk podkreśliła, że współpraca obu uczelni trwa od wielu lat. Jako przykład podała fakt, że naukowcy są laureatami wspólnej nagrody w konkursie Podlaska Marka, razem badają też ekstrakt z korzeniowca sosnowego, grzyba rosnącego w Puszczy Białowieskiej, który ma potencjał by w przyszłości stać się lekiem wspierającym terapię nowotworu jelita grubego. Pani Rektor dodała, że współpraca obu uczelni wzmocni potencjał rozwoju regionu i przyniesie korzyści dla gospodarki i mieszkańców.

    Prof. Jolanta Pauk – Dyrektor Instytutu Inżynierii Biomedycznej na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej poinformowała, że uczelnie będą współpracowały także w ramach Health-Tech, projektu badawczego wspólnie z uniwersytetami z Hiszpanii i Francji.  Celem będzie opracowanie wirtualnego kampusu dedykowanego nauczycielom, naukowcom oraz studentom kierunku inżynieria biomedyczna i kierunków medycznych. To innowacyjne rozwiązanie w skali świata – dodała prof. J. Pauk. Powstaną interdyscyplinarne i międzynarodowe zespoły, które będą pracowały z wirtualnym pacjentem.  

    Umowę w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej podpisali Rektor Politechniki Białostockiej, dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk,  oraz  – w imieniu JM Rektora UMB, Prorektor ds. Nauki i Rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prof. dr hab. Marcin Moniuszko.

     

    Link do transmisji online z podpisania porozumienia o współpracy

     

     

     

    Powrót