Dr Łukasz Szczerbiński w dziesiątce laureatów tegorocznej edycji konkursu Supertalenty w Medycynie

21.06.2022 09:40
    Autor: Administrator UMB

Konkurs Supertalenty w Medycynie organizowany jest przez „Puls Medycyny” od 2012 roku. Jego ideą jest docenianie liderów młodego pokolenia, którzy dzięki swojej wiedzy, zaangażowaniu i pasji zmieniają na lepsze polską medycynę.

Dr n. med. Łukasz Szczerbiński, adiunkt w Centrum Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, znalazł się w dziesiątce laureatów tegorocznej edycji konkursu. Jego główne zainteresowania naukowe obejmują poznanie predyspozycji genetycznych odpowiedzi na leczenie stosowane w terapii cukrzycy typu drugiego i otyłości oraz wprowadzenie medycyny personalizowanej w opiece diabetologicznej. Przy współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Harvarda opracował wskaźnik ryzyka genetycznego związany odpowiedzią na leczenie pochodnymi sulfonylomocznika oraz zwiększonym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu drugiego. Jest on pomysłodawcą i współkierownikiem największego polskiego rejestru pacjentów chorych na cukrzycę oraz zaburzenia metaboliczne (Polski Rejestr Diabetologiczny, PolReD), jednego z pierwszych i największych rejestrów pacjentów poddawanych zabiegom chirurgii bariatrycznej w naszym kraju (Bialystok Bariatric Surgery Study, BBSS), a także pierwszego polskiego badania farmakogenetyki nowych leków stosowanych w terapii cukrzycy i otyłości (największego tego typu badania na świecie).

Serdecznie gratulujemy!

Więcej informacji o konkursie Supertalenty w medycynie i laureatach