Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
 • Aktualności

  Projekt dr Małgorzaty Sawickiej-Żukowskiej oraz lek. Anny Krętowskiej-Grunwald otrzymał finansowanie w VI edycji konkursu ONKOGRANTY

  24.01.2023 15:18
  Autor: Administrator UMB

  Projekt dr Małgorzaty Sawickiej-Żukowskiej (adiunkt w Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK, pediatra, onkolog i hematolog dziecięcy, transfuzjolog) oraz lek. Anny Krętowskiej-Grunwald (rezydentka II-go roku pediatrii w Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK, doktorantka w Zakładzie Medycyny Regeneracyjnej i Immunoregulacji UMB) został pozytywnie oceniony i otrzymał finansowanie w VI edycji konkursu ONKOGRANTY ogłoszonego przez Polską Ligę Walki z Rakiem.

   

  Projekt pt. ,,Pandusia Danusia pomaga oswoić wkłucie centralne – zabawka edukacyjna przeznaczona dla dzieci leczonych z powodu choroby nowotworowej z wykorzystaniem cewników oraz portów naczyniowych’’ autorstwa dr Małgorzaty Sawickiej-Żukowskiej oraz lek. Anny Krętowskiej-Grunwald powstał w odpowiedzi na potrzebę zrozumienia i akceptacji konieczności założenia dojścia centralnego w trakcie terapii przeciwnowotworowej u dzieci. Wprowadzenie do opieki onkologicznej narzędzia edukacyjnego w postaci zabawki - pandy Danusi umożliwi lekarzowi przybliżenie i lepsze zrozumienie przez dzieci tematu cewników centralnych, zmniejszenie lęku związanego z chorobą i towarzyszącymi jej zabiegami oraz poprawę jakości życia małego pacjenta onkologicznego.

  Dotychczas w Polsce nie istniało narzędzie edukacyjne pozwalające na wytłumaczenie dzieciom poddawanym chemioterapii działania cewnika centralnego czy portu naczyniowego. Panda ma cewnik centralny, port naczyniowy oraz wkłucie obwodowe, na głowie nosi chusteczkę, na ramieniu złotą wstążeczkę - symbol chorób nowotworowych u dzieci.

  Do każdej zabawki pandy będzie dołączony szczegółowy instruktaż dostosowany do wieku dziecka. Dzięki projektowi każde dziecko w Polsce z rozpoznaną chorobą nowotworową będzie miało swoją Pandusię Danusię, która będzie mu towarzyszyć przez okres terapii.

   

  Wyniki VI edycji konkursu grantowego Onkogranty

   

  Od strony administracyjnej prowadzeniem projektu zajmuje się Dział Rozwoju i Ewaluacji.

   

  Powrót