Otwarta rejestracja na nowe konsultacje w ramach Projektu Biologia i chemia po akademicku 2

04.02.2023 13:48

Dostępne są zapisy na następujace zajęcia w ramach projektu "Biologia i Chemia po akademicku 2”.

Zapraszamy do rejestracji:

11 lutego 2023 - Fizyka na studiach

Zajęcia w Zakładzie Biofizyki poprowadzą dr hab. Tomasz Kleszczewski i dr Jacek Kapała.

Rejestracja na zajęcia Fizyka na studiach 2

Zakres tematyczny zajęć:

• Dlaczego promieniowanie jonizujące jest szkodliwe? Jak chronić się przed promieniowaniem jonizującym? (90 minut).  W trakcie zajęć omówione zostaną rodzaje promieniowania jonizującego i procesy w których to promieniowanie oddziaływuje z materią. Omówione będzie prawo absorpcji promieniowania. W części praktycznej uczestnicy przeprowadzą eksperymenty w których wyznaczać będą współczynniki absorpcji dla przejścia promieniowania gamma i beta przez różne materiały.
    • Jak Prawa Przyrody opisują przepływ krwi w układzie krwionośnym człowieka. (90 minut). W trakcie zajęć omówione zostaną prawa przyrody opisujące przepływ krwi w układzie krwionośnym, w szczególności w odniesieniu do stanów patologicznych (udary niedokrwienne i krwotoczne). Uczestnicy poznają również fizyczne podstawy pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. W części praktycznej uczestnicy zdobędą umiejętność pomiaru ciśnienia tętniczego krwi metodą osłuchową (z użyciem słuchawek lekarskich).

4 marca 2023 - Ślina – wodny płyn biologiczny o wielu właściwościach

Zajęcia w Zakładzie Stomatologii Zachowawczej poprowadzą dr hab. Mateusz Maciejczyk i dr Julita Szulimowska

Rejestracja na zajęcia ślina wodny płyn biologiczny o wielu właściwościach godz. 11:00

Coraz większe nadzieje wiąże się z wykorzystaniem śliny w laboratoryjnej diagnostyce biomedycznej. Ślinowe biomarkery mogą być pomocne w rozpoznawaniu i różnicowaniu wielu chorób ogólnoustrojowych, terapii monitorowanej stężeniem leku, a także w medycynie sądowej. Prawidłowy sposób pobierania śliny determinuje jakość oznaczanych w niej parametrów diagnostycznych. Celem zajęć jest zapoznanie z wybranymi metodami pobierania śliny stosowanymi w badaniach biomedycznych i diagnostyce laboratoryjnej, jak również ocena wybranych biomarkerów śliny za pomocą testów barwnych. Uczestnicy zajęć ocenią stężenie wybranych elektrolitów w próbkach śliny niestymulowanej i stymulowanej.

Biologia

Konsultacje pt. Równowaga chemiczna. Reakcje utlenianiap-redukcji. 10 marca 2023 godz. 15:00-16:30

Konsultacje poprowadzi dr Monika Tomczyk z Zakładu Chemii Organicznej

Rejestracja na konsultacje Równowaga chemiczna. Reakcje utleniania-redukcji.

Planowany zakres konsultacji:

RÓWNOWAGA CHEMICZNA

1. odwracalność reakcji, prawo działania mas, stan równowagi dynamicznej i stała równowagi danej reakcji
    2. czynniki wpływające na stan równowagi reakcji oraz określenie ich wpływu na układ pozostający w stanie równowagi dynamicznej
    3. reguła Le Chateliera–Brauna (reguła przekory)
    4. obliczanie stężeń początkowych i równowagowych reagentów
    5. wartość stałej równowagi reakcji odwracalnej
    6. wydajność reakcji

REAKCJE UTLENIANIA-REDUKCJI

1. stopień utlenienia, utleniacz, reduktor, utlenianie, redukcja
    2. obliczanie stopni utlenienia pierwiastków w jonie i cząsteczce związku nieorganicznego
      i organicznego