Ruszył program pilotażowy dotyczący wczesnego wykrywania cukrzycy typu 1 u dzieci w okresie bezobjawowym

25.03.2023 14:40
    Cukrzyca typu 1 to choroba autoimmunologiczna, jedna z chorób dziecięcych, których zapadalność obecnie systematycznie się zwiększa. Polska jest krajem o najwyższym przyroście zachorowań w Europie. Kluczowa w jej leczeniu jest szybka diagnoza. Taki jest główny cel programu pilotażowego realizowanego pod przewodnictwem prof. dr hab. Artura Bossowskiego – konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej, kierownika Kliniki Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii z Pododdziałem Kardiologii.
    20 marca 2023 roku w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konfrencja prasowa dotycząca tego Projektu.
    Cukrzyca typu 1 jest chorobą nieuleczalną, powoduje wiele powikłań zdrowotnych oraz obniża jakość życia. Szybka diagnoza i objęcie pacjentów opieką medyczną pozwala na łagodniejszy przebieg, a także późniejsze wystąpienie objawów. Dla młodego organizmu dziecka każdy miesiąc wolny od choroby ma ogromne znaczenie. Współczesna diagnostyka pozwala wytypować pacjentów z grupy wysokiego ryzyka na 3 do 5 lat przed pierwszymi objawami.
    Pierwszym etapem wdrażania programu pilotażowego są spotkania informacyjne z przedstawicielami szkół z regionu. Prof. Bossowski przeprowadził je do tej pory m.in. w Kolnie, Hajnówce czy Augustowie. W poniedziałek (20.03) przyszedł czas na Białystok. Docelowo program ma obejmować dzieci i młodzież do 18. roku życia.