26.Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie za nami

29.05.2023 12:34

27 maja 2023 roku w godzinach 11-20 na PGE Narodowym w Warszawie odbył się 26. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku po raz kolejny znalazł się w grupie wystawców tej największej w Polsce imprezy o charakterze naukowym.

Wśród prezentowanych pokazów znajdowały się:

• "Badanie ogólne moczu dawniej i dziś"- Zakład Laboratoryjnej Diagnostyki Klinicznej oraz studenci kierunku Analityka Medyczna
    • "Zastosowanie sztucznej inteligencji do przewidywania aktywności biologicznej substancji leczniczych i toksycznych"- Zakład Higieny, Epidemiologii i Ergonomii oraz Studenckie Koło Naukowe Biochemii Chorób Cywilizacyjnych przy tym Zakładzie
    • "Od mikroskopu świetlnego do cytometru przepływowego- obrazowanie komórek krwi i szpiku"- Zakład Diagnostyki Hematologicznej oraz Zakład Chemii Fizycznej wraz ze studentami kierunków: Analityka Medyczna i Farmacja
    • "Złap oddech. Spirometria kiedyś i dziś"- Zakład Fizjologii i Patofizjologii Doświadczalnej
    • "Wynalazki, które zrewolucjonizowały medycynę"- Biuro Transferu Technologii
    • „Rewolucje” w ratowaniu życia - nowoczesne metody wentylacji i udrożnienia dróg oddechowych oraz infuzje doszpikowe"- Studenckie Koło Naukowe przy Klinice Medycyny Ratunkowej

Pokazy przygotowane przez pracowników i studentów UMB cieszyły się ogromnym zainteresowaniem odwiedzających, co potwierdza jak ważna jest popularyzacja nauki i naszych osiągnięć. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i obsługę naszych prezentacji.

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez prezentowanie ciekawych eksperymentów i doświadczeń. Piknik pozwala zrozumieć i poznać naukę, ukazując ją jako niezwykle ekscytującą i pasjonującą dziedzinę życia, a poprzez przybliżenie warsztatu naukowca zachęca i inspiruje zwiedzających do podjęcia samodzielnej aktywności naukowej. Co roku w Pikniku Naukowym uczestniczy około 200 instytucji z Polski oraz całego świata. Instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i instytucje kultury, fundacje związane z edukacją i koła naukowe prezentują tu swoje osiągnięcia oraz odsłaniają kulisy codziennej pracy. Na Pikniku reprezentowane są różne dyscypliny naukowe, zarówno nauki ścisłe, przyrodnicze, społeczne, jak i humanistyczne. Impreza zapewnia bogactwo pokazów, doświadczeń i prezentacji – co roku około 1000.