Czeki na 25 mln złotych otrzymał od Ministra Zdrowia Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku

30.05.2023 15:54

Doposażenie ośmiu klinik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w nowoczesny sprzęt z różnych dziedzin i zakup sprzętu, będzie możliwy dzięki ponad 25 mln zł dotacji z Unii Europejskiej, które otrzyma Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku z Ministerstwa Zdrowia.

Symboliczne czeki wręczyli dziś dyrektorowi USK prof. dr hab. Janowi Kochanowiczowi podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Marcin Martyniak i sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji poseł Adam Andruszkiewicz. Przekazanie czeków odbyło się w Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.

Dyrektor Kochanowicz odebrał symboliczne czeki na 20,2 mln zł z programu REACT na modernizację szpitala i czek na prawie 5,5, mln zł z funduszy UE na walkę z pandemią na doposażenie ośrodka transplantologii nerek.

Wiceminister zdrowia poinformował, że transplantologia w USK jest jednym z siedmiu ośrodków w Polsce, które z tej puli dostaną wsparcie. Będzie przebudowany oddział, który zajmuje się chirurgią naczyń i transplantologią, ma być kupiony specjalistyczny ambulans. Za 20 mln zł doposażone będą także w sprzęt medyczny inne kliniki w USK. Ma być – jak mówił wiceminister Marcin Martyniak – np. rozbudowana pracownia elektroradiologii i leczenia zaburzeń rytmu serca, kupiony sprzęt endoskopowy i mikroskop śródoperacyjny. Doposażonych łącznie będzie osiem klinik.

Dyrektor szpitala USK prof. Jan Kochanowicz powiedział, że za otrzymane pieniądze będzie zrealizowanych "kilkadziesiąt dużych inwestycji". Wymienił, że w pracowni radiologii zabiegowej będzie wymieniony 12-letni angiograf. Podkreślił, że w USK leczy się pacjentów z makroregionu północno-wschodniego, np. z udarami mózgu, tętniakami mózgu i z naczyniakami. „Jest to też jedyne miejsce w regionie, gdzie prowadzona jest diagnostyka naczyń obwodowych, ale też leczenie w chorobach onkologicznych, gdzie mamy możliwość diagnostyki naczyniowej schorzeń nowotworowych” – dodał prof. J. Kochanowicz. Rektor UMB prof. dr hab Adam Krętowski poinformował, że dzisiejsze rozmowy z wiceministrami i marszałkiem województwa dotyczyły koordynacji także przyszłych, planowanych inwestycji. Największym marzeniem uczelni jest utworzenie centrum onkologii uniwersyteckiej i wyraził nadzieję, że władze wesprą działania Uczelni, by to zrealizować. Zakupy sprzętu z przyznanych dotacji mają być zrealizowane do końca 2023 r.