Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
  • Aktualności

    Zakończenie projektu „FABRYKA LEKÓW – od pomysłu do produktu”

    01.06.2023 05:38
    Autor: Administrator UMB

    31 maja 2023 roku w Euroregionalnym Centrum Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku odbyła się konferencja podsumowująca wspólny projekt UMB i II LO w Białymstoku pn. „FABRYKA LEKÓW – od pomysłu do produktu”.

    Uczestnicy projektu mieli szansę zdobyć wiedzę z zakresu chemii, biologii i farmacji w laboratoriach UMB, nabyć kompetencje pracy zespołowej w kontekście środowiska pracy, pobudzić swoją kreatywność, rozwinąć umiejętność krytycznego myślenia, uczenia się i rozwiązywania problemów oraz nabyć kompetencje ICT poprzez wykorzystanie używanego przez farmaceutów oprogramowania.

    Po rozszerzeniu wiedzy teoretycznej, podczas zajęć w laboratoriach uczyli się m.in. syntezy leków. Wyprodukowali np. aspirynę. Jak powiedział kierownik projektu, dr hab. Michał Tomczyk – kierownik Zakładu Farmakognozji UMB, formuła zajęć doskonale się sprawdziła. Młodzież weryfikowała swoje wyobrażenia o chemii i lekach w rzeczywistych warunkach pracy z nowoczesną aparaturą badawczą. Wicedyrektor II LO w Białymstoku – Marta Lipska podziękowała za możliwość uczestnictwa młodzieży we wspólnym projekcie. Podkreśliła, że szkoła nie ma własnych laboratoriów i zajęcia na UMB były dla uczniów bardzo ciekawe. W podsumowaniu projektu wzięły także udział dwie uczennice z II LO, które powiedziały, że udział w zajęciach na uczelni był twórczy, inspirujący i stanowił znaczącą podpowiedź odnośnie wyboru przyszłego zawodu. Prorektor ds. Kształcenia UMB, prof. dr hab. Adrian Chabowski pogratulował udanego zakończenia projektu i zaprosił młodzież do studiowania na UMB.

    W ramach projektu zrealizowano trzy edycje zajęć praktycznych i eksperymentów w okresie od 1 czerwca 2019 do 31 maja 2023.

    Działania projektu objęły 120 uczniów II LO z klas medycznych i klas matury międzynarodowej (IB DP). Po stronie UMB zaangażowanych było 19 nauczycieli akademickich Wydziału Farmaceutycznego Uczelni (Zakład Chemii Organicznej, Zakład Farmacji Stosowanej, Zakład Toksykologii, Zakład Syntezy i Technologii Środków Leczniczych, Zakład Biofarmacji i Radiofarmacji, Zakład Chemii Leków, Zakład Farmakognozji, Studium Filozofii i Psychologii Człowieka), 4 osoby pełniące funkcję personelu współpracującego przy przygotowaniu i prowadzeniu warsztatów (Zakład Chemii Organicznej, Zakład Farmakognozji). Po stornie II LO dwóch nauczycieli chemii oraz doradca zawodowy.

    W sumie zrealizowano 1068 godzin dydaktycznych, w tym 96 godzin przez II LO i 972 godziny na Wydziale Farmaceutycznym UMB.

    Projekt realizował „Trzecią Misję Uczelni”, która ma na celu kreowanie wzajemnych relacji z otoczeniem spoza środowiska akademickiego, poprzez tworzenie specjalnych programów kształcenia, działania dydaktyczne, szkolenia.

    W ramach projektu powstał program kształcenia i działań dydaktycznych realizowany przez Wydział Farmaceutyczny z Odziałem Medycyny Laboratoryjnej UMB wspólnie z II Liceum Ogólnokształcące im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku oraz przy wsparciu Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego Oddział Białystok.

    Głównym celem projektu było podniesienie kompetencji kluczowych odpowiadających potrzebom rynku pracy, gospodarki i społeczeństwa minimum 90 uczniów klas przygotowujących się do matury międzynarodowej i klas medycznych II LO w Białymstoku, w ramach rozwoju oferty UMB w zakresie realizacji trzeciej misji uczelni jako forum aktywności społecznej.

    W celu upowszechnienia koncepcji trzeciej misji uczelni, działania dydaktyczne podjęte w projekcie będą kontynuowane w formie warsztatów naukowych dla młodzieży szkolnej na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej UMB, w roku szkolnym 2023/2024.

    Projekt był realizowany w partnerstwie z Miastem Białystok będącym organem prowadzącym II Liceum Ogólnokształcące im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej.

    Projekt pn. "FABRYKA LEKÓW - od pomysłu do produktu" był współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

    Powrót