14 kół naukowych zaprezentowało się 5 listopada podczas wydziałowego przeglądu organizacji naukowych, w których mogą się rozwijać studenci z Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałe Medycyny Laboratoryjnej.
Spotkanie zorganizowali studenci z Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacj (PTSF) Oddział Białystok.
Słowo „rozwój" tego dnia było odmieniane przez wszystkie przypadki. Chodzi tu nie tylko o rozwój naukowy, który pracując w kole naukowym jest oczywisty. Z jednej strony poznajemy lepiej ulubione zagadnienia, z drugiej – mamy dostęp do ciekawych i inspirujących tematów, do których inaczej byśmy nie dotarli. Pracując w kole naukowym mamy szasnę nabywać nowe umiejętności, np. przygotowywanie publikacji naukowych, nauczyć się występować publicznie, czy mieć możliwość wyjazdów na konferencje naukowe czy różne staże i wizyty studyjne. Dla najbardziej wytrwałych, praca w kole naukowym, będzie pierwszym krokiem do kariery naukowej.
Spotkanie rozpoczęło wystąpienie Dziekana WF prof. Wojciecha Miltyka, który zachęcał młodych ludzi do odwagi w prowadzeniu działalności naukowej i przełamywaniu własnych ograniczeń.
Zdaniem prof. Miltyka właśnie świeże spojrzenie i brak rutyny w prowadzonych badaniach, jest szansą na wielkie odkrycia. Przytoczył historię, która wydarzyła się w NASA w latach 90. Młody doktorat wykorzystując okres świąteczny i mniejsze wykorzystanie teleskopu Hubble'a, przekonał szefa NASA, by ten pozwolił mu korzystać z tego sprzętu przez kilkanaście dni..
- Wyobrażacie sobie Państwo narzędzie, do którego dostęp obwarowany jest wieloma ograniczeniami, do którego nie mają dostępu najtęższe umysły na świecie, a doktorant przekonał dyrektora NASA, największej na świecie agencji badawczej kosmosu, by pozwolił mu pracować na tym narzędziu? – opowiadał dalej prof. Miltyk.
Finalnie doktorantowi udało się odkryć zjawisko nieskończoności galaktyk w kosmosie. Co było swoista rewolucją w tego typu badaniach.
- Nigdy w badaniach naukowych nie jest łatwo. Aby uzyskać wartościowy wynik trzeba poświęcić wiele czasu, wykazać się determinacją, a mimo to cześć wyników trafi do kosza. Taka jest rzeczywistość. Nie zniechęcajcie się, korzystajcie z zasobów waszych jednostek, korzystajcie z wiedzy i doświadczenia opiekunów kół naukowych, bo to fantastyczne osoby. Mam nadzieję, że część z Państwa złapie tę naukową iskrę, poszczęści się Wam i będziecie chcieli zostać na uczelni, zrobić doktorat i dokonacie Państwo interesujących odkryć, które zrewolucjonizują farmację lub nauki medyczne – kontynuował prof. Miltyk.
Przedstawiciele kół naukowych zachęcali studentów, by wstąpili do ich organizacji. Pokazywali możliwości badawcze, sprzęt na którym można pracować, wskazywali ciekawe tematy badawcze, czy publikacje które powstają wspólnie z doświadczonymi naukowcami. W spotkaniu uczestniczyli również opiekunowie kół naukowych, dzięki czemu była to okazja do bezpośredniej rozmowy.