Ogólnopolski Konkurs Studenckiego Ruchu Naukowego StRuNa rozstrzygnięty. W 14. edycji tego wydarzenia autorom i promotorom najciekawszych projektów naukowych realizowanych zespołowo pomiędzy 1 października 2023 a 30 września 2024 roku przyznano aż 29 nagród. Wyróżnione zostały najlepsze koła naukowe z uczelni medycznych, technicznych, humanistycznych, artystycznych, a także najlepsi opiekunowie kół, w tym dr Alicja Karwowska z UMB.
Ogólnopolski konkurs StRuNa organizowany jest przez Fundację „Fundusz Pomocy Studentom”, który od lat promuje wybitne osiągnięcia studenckiego ruchu naukowego w Polsce. Nazwa konkursu to skrót od słów „Studencki Ruch Naukowy”, a celem wydarzenia jest nagradzanie kół naukowych i ich opiekunów za wkład w rozwój edukacji, nauki i działań społecznych. Uroczysta gala finałowa, która odbyła się 23 listopada 2024 roku pod nazwą Dzień Studenckiego Ruchu Naukowego, została objęta honorowym patronatem Ministra Nauki, Dariusza Wieczorka. Co roku wydarzenie to przyciąga znamienitych gości oraz przedstawicieli mediów.
W tegorocznej, czternastej już edycji, wyróżnienie w kategorii „Opiekun Naukowy Roku 2024” przyznano dr n.med. Alicji Karwowskiej, adiunkt w Zakładzie Higieny, Epidemiologii i Zaburzeń Metabolicznych oraz opiekunce Studenckiego Koła Naukowego „Prophi”. Nagroda ta podkreśla zaangażowanie dr Karwowskiej w rozwój inicjatyw naukowych i edukacyjnych, które w nowatorski sposób przyczyniają się do wzrostu świadomości zdrowotnej i społecznej.
Do tej nagrody zgłosili mnie studenci, za co jestem im bardzo wdzięczna, ale uważam, że jest to przede wszystkim nagroda zespołowa, a nie indywidualna. Nie ma opiekuna naukowego bez członków koła. Serdecznie dziękuję moim studentom za ich zaangażowanie, aktywność i wspólną realizację ciekawych projektów. To właśnie dzięki ich pracy i determinacji osiągamy sukcesy. Ja miałam jedynie zaszczyt odebrać tę nagrodę w imieniu nas wszystkich – powiedziała dr Alicja Karwowska
Studenckie Koło Naukowe „Prophi”, działające od 2023 roku, prowadzi szeroką działalność edukacyjną związaną z promocją zdrowia i profilaktyką zdrowotną. Członkowie koła uczestniczą w licznych wydarzeniach, takich jak wystawy fotograficzne, targi edukacyjne oraz festiwale nauki, które łączą sztukę z edukacją w zakresie zdrowia. Współpracują przy projektach dotyczących profilaktyki chorób zakaźnych i szerzenia wiedzy o szeroko pojętym zdrowiu publicznym. W tym roku brali również udział w międzynarodowej konferencji Warsaw International Medical Congress (WIMC) i są autorami kilku monografii naukowych z zakresu promocji zdrowia i profilaktyki. Działalność Koła „Prophi” służy zarówno edukacji jak i wspieraniu studentów w rozwijaniu kompetencji zawodowych oraz promowaniu wartości związanych ze zdrowiem i nauką.