Wybitny polski śpiewak operowy, zaliczany do czołówki europejskich basów. W swoim bogatym repertuarze posiada ponad 70 pierwszoplanowych ról. Aż 36 razy wystąpił na deskach najsłynniejszej sceny operowej świata – mediolańskiej La Scali, a dziś (7 marca 2025 r.) poprowadził wyjątkowe zajęcia dla studentek IV roku kierunku logopedia z fonoaudiologią Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
Maestro Aleksander Teliga - bo o nim mowa - podzielił się dziś swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu emisji głosu, podkreślając, jak istotne jest prawidłowe korzystanie ze strun głosowych oraz z mięśni je podtrzymujących. Wskazał na konieczność świadomej pracy nad głosem, aby uniknąć jego nadwyrężenia i cieszyć się zdrowym aparatem mowy przez długie lata. Studentki miały okazję poznać techniki oszczędzania głosu, prawidłowego oddychania i odpowiedniego ułożenia ciała podczas mówienia, co jest kluczowe zarówno dla przyszłych logopedów, jak i każdego, kto zawodowo pracuje głosem.
Warsztaty rozpoczął wyjątkowy moment – krótki recital. Przy akompaniamencie fortepianowym, Aleksander Teliga udowodnił, jak potężne i jednocześnie precyzyjne może być operowanie głosem, gdy korzysta się z niego w sposób świadomy i technicznie poprawny. Oczywiście, zebrał od zgromadzonych w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Filii w Białymstoku (bo tam odbywało się spotkanie) studentek gromkie brawa.
Bardzo się cieszę, że takie zajęcia się odbywają, bo to niezwykle ważne. Jedna lekcja to może niewiele, ale spróbuję pokazać, na czym polega prawidłowe wydobycie głosu. To kwestia mięśni, oddechu, fizjologii, a także dykcji, która ma ogromne znaczenie. Często zapominamy, że śpiew to po prostu przedłużona mowa – mechanizmy są te same - tłumaczył Maestro Teliga.
Profesor UMFC wyraził nadzieję, że może wśród zgromadzonych na sali studentek UMB kryje się prawdziwy talent, należy go tylko odkryć. Potrzebujemy w Polsce nowych, młodych i zdolnych śpiewaków. Kto wie, może są dziś wśród publiczności? – dodał prof. Teliga.
Organizatorem spotkania z Maestro Teligą był Cezary Roman z Zakładu Fonoaudiologii Klinicznej i Logopedii, który podkreślał wartość dydaktyczną zajęć ze studentami w tak niekonwencjonalnej, warsztatowej formie, w dodatku z prawdziwą gwiazdą światowej sceny operowej w roli mentora. Wykładowca tłumaczył, że studenci logopedii powinni zobaczyć, jak mogą wykorzystać wiedzę profesora-śpiewaka, by lepiej dbać o swój głos i uczyć tego innych.
Logopedia to nie tylko praca z wywoływaniem głosek i rozwiązywaniem problemów z głosem, ale także nauka poprawnej dykcji i estetycznego brzmienia. Profesor Teliga, który aż 36 razy występował na scenie mediolańskiej La Scali, doskonale rozumie, jak działają mięśnie odpowiedzialne za emisję głosu – nie tylko od strony artystycznej, ale też medycznej. Chcemy, by nasze studentki zdobyły tę świadomość: jak powstaje głos, które mięśnie są za to odpowiedzialne i jak mówić, by nie nadwyrężać aparatu mowy - dodał wykładowca UMB.
Cieszę się, że udało się zorganizować to spotkanie i dziękuję Uniwersytetowi Muzycznemu Fryderyka Chopina za otwartość na współpracę. To niezwykle ważne, by przyszli logopedzi rozumieli, że śpiew jest naturalnym przedłużeniem mowy, a techniki wokalne mogą być doskonałym narzędziem w terapii logopedycznej. Mam nadzieję, że te zajęcia będą dla studentów inspiracją i praktyczną lekcją, którą wykorzystają w przyszłej pracy - dodał Cezary Roman.
Na koniec zajęć jedna ze studentek Wydziału Nauk o Zdrowiu zdecydowała się na pokazanie swoich możliwości śpiewaczych i mogła indywidualnie popracować z prof. Teligą. Apetyty na kontynuowanie zajęć w tej formie zdecydowanie wzrosły... po obu stronach.