Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
  • Aktualności

    Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Prof. Sierpińska: jeżeli choruje jama ustna, choruje cały organizm

    20.03.2025 11:03
    Autor: Biuro Komunikacji i Popularyzacji Nauki
    Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca) zapytaliśmy prof. Teresę Sierpińską - Prodziekan Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim - jak najlepiej dbać o zdrowie oraz o to, jakie mogą być konsekwencje zaniedbywania codziennej higieny.
     
    Jeśli choruje jama ustna, choruje cały organizm
     
    Powikłania chorób jamy ustnej mogą być i miejscowe, i ogólne. Najważniejszym powikłaniem miejscowym jest ból – wszyscy wiemy, jak bardzo potrafi utrudniać życie. Jednak poważniejsze są powikłania ogólne, bo jama ustna to początek przewodu pokarmowego i wielu innych układów. Jeśli choruje jama ustna, choruje cały organizm – rozpoczęła rozmowę prof. Sierpińska, pytana o rolę jamy ustnej w prawidłowym funkcjonowania całego organizmu.

     

    Powikłania i choroby

     

    Nieprawidłowa higiena jamy ustnej to nie tylko próchnica czy zapalenie dziąseł. Naukowcy wykazali, że bakterie chorobotwórcze z jamy ustnej znajdują się również w płytkach miażdżycowych i mogą prowadzić do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych i innych powikłań ogólnych.

    Absolutnie, choroby sercowo-naczyniowe mogą być powiązane bezpośrednio ze zdrowiem jamy ustnej, ponieważ już dawno temu stwierdzono, że te bakterie, które są bakteriami chorobotwórczymi i znajdują się w jamie ustnej, mogą być tymi samymi bakteriami, które znajdują się w płytkach miażdżycowych - wyjaśnia prof. Teresa Sierpińska.

     

    Ale to nie wszystko! Jak zaznacza prof. Sierpińska, brak odpowiedniej higieny jamy ustnej może także zwiększać ryzyko chorób reumatycznych, chorób przewodu pokarmowego np. złe rozdrabnianie pokarmu może prowadzić do zapalenia błony śluzowej żołądka oraz przewlekłych stanów zapalnych w całym organizmie.

     

    Prof. Sierpińska ostrzega również, że brak właściwej higieny jamy ustnej może doprowadzić do zapalenia przyzębia i tzw. periodontopatii, które są niezwykle groźne: Do dzisiaj nie znaleziono metody leczenia tych chorób, których pierwszą i bezpośrednią przyczyną powstawania jest kamień nazębny - wyjaśnia Profesor.

     

    Jak zatem dbać o zdrowie jamy ustnej?

     

    Zamiast tabletek na wszystkie choroby, warto dziś wieczorem spojrzeć w lustro i zapytać siebie: czy jestem zadowolony ze stanu swojej jamy ustnej, czy nie mam kamienia, czy nie mam ubytków próchnicowych, czy moje wypełnienia są rzeczywiście dobre, a jeśli mam protezę, to czy ta proteza jest na pewno dobrze oczyszczona, a być może jest już zużyta i warto wymienić ją na nową - zachęca prof. Sierpińska.

     

     
    Powrót