Czy męska płodność rzeczywiście się zmniejsza? Jakie znaczenie mają zaburzenia metaboliczne w zespole policystycznych jajników (PCO)? I co wiemy dziś o genetyce procesów rozrodczych? Te trzy pytania wybrzmiewały najmocniej podczas XII Konferencji Development of Scientific Cooperation in Reproductive Medicine Research, która odbyła się w dniach 23–24 maja 2025 roku w Warszawie.
W spotkaniu udział wzięło ponad 230 uczestników, a wykłady i dyskusje poprowadzili wybitni badacze i klinicyści z Polski i zagranicy. Wydarzenie, organizowane przez profesorów Nafisa A. Rahmana i Sławomira Wołczyńskiego, już po raz kolejny zgromadziło ekspertów zajmujących się szeroko pojętą medycyną rozrodu i embriologii.
Konferencja stanowi coroczne spotkanie, którego pierwsze dwie edycje miały miejsce w Białymstoku. Ze względu na liczne zagraniczne zaproszenia i konieczność dogodnych połączeń lotniczych (często przylot rano i odlot wieczorem), konferencja odbywa się obecnie w Warszawie.
Program konferencji objął trzy główne tematy. Pierwszym była kwestia męskiej płodności. Drugi ważny temat dotyczył zespołu policystycznych jajników (PCO) – przedstawionego jako problem nie tylko związany z rozrodczością, ale również z metabolizmem, co nadaje mu wymiar ogólnolekarski. Trzecim zagadnieniem, które podkreślano w wystąpieniach, była genetyka procesów rozrodczych – dziedzina, o której, jak podkreśla prof. Wołczyński „coraz więcej wiemy”.
Omawiano również problemy związane z leczeniem niepłodności w Polsce, również te systemowe.
Wśród gości znaleźli się m.in.: Ilpo Huhtaniemi z Wielkiej Brytanii, Stephen Franks z Wielkiej Brytanii, Micheline Misrahi z Francji, Dimitris Loutradis z Grecji, Mark Hans Emanuel z Niderlandów, Jean-Luc Pouly z Francji, Daniel Seidman i Ben Rafael Zion z Izraela, Maria Alevizaki z Grecji, Saghar Kasiri z Wielkiej Brytanii, Ingrid Segers z Belgii, Christina A. Stratopoulou ze Stanów Zjednoczonych, Bulent Yildiz z Turcji, Paul Pirtea z Francji, a także polscy naukowcy: prof. Leszek Pawelczyk, prof. Monika Kaczmarek, prof. Rafał Kurzawa, prof. Robert Spaczyński, prof. Iwona Szymusik, prof. Włodzimierz Baranowski, prof. Grzegorz Polak, prof. Beata Banaszewska, dr Kinga Hermanowicz-Szamatowicz, prof. Jacek Szamatowicz oraz prof. Monika Abramiuk.
Obradom towarzyszyły gorące, merytoryczne dyskusje.