• Projekt Teraz już wiem

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z filmami edukacyjnymi przygotowanymi przez naukowców Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku!

Dowiedź się więcej

Pierwsze zajęcia praktyczne z "Projektu Biologia i chemia po akademicku 2" odbyły się w Zakładzie Chemii Fizycznej

20.01.2023 15:04

„Elektryczność i magnetyzm w otaczającym nas świecie - zadziwiające właściwości cieczy, owoców i metali” to temat pierwszych warsztatów zrealizowanych w ramach Projektu „Biologia i Chemia po akademicku 2”.

19 stycznia 2023 roku dwie grupy licealistów uczestniczyły w zajęciach w Zakładzie Chemii Fizycznej. Kierownik zakładu dr hab. Tomasz Rusak i mgr Karolina Szyszka przygotowali niezwykle ciekawe warsztaty. Po krótkim wprowadzeniu uczestnicy mogli zbadać pole magnetyczne oraz oddziaływania pomiędzy różnymi materiałami. Za pomocą baterii i magnesów neodymowych zapoznali się z zasadą działania silnika elektrycznego, elektromagnesu oraz mogli potwierdzić istnienie cieczy magnetycznych (ferromagnetycznych). Eksperymentalnie uzyskali odpowiedzi na pytania, czy można odchylić strumień wody oraz czy możliwe jest przybranie przez ciecz innego kształtu niż naczynie, w którym ona się znajduje. Korzystając z metali oraz owoców wytworzyli prąd, którym można zastąpić baterie do zasilania urządzeń elektrycznych. Licealiści dzięki tym zajęciom samodzielnie odkryli zadziwiające właściwości, cieczy, owoców i metali.

Biologia i chemia po akademicku 2 to inicjatywa przeznaczona dla uczniów szkół średnich, szczególnie z klas biologiczno-chemicznych i medycznych. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków budżetu państwa w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki- Popularyzacja Nauki i Promocja Sportu. W ramach projektu odbędą się zajęcia praktyczne oraz konsultacje dla uczestników.

Głównym celem projektu „Biologia i Chemia po akademicku” jest ukazanie praktycznego zastosowania nauki. Polega na wspieraniu uczniów szkół ponadpodstawowych i poszerzaniu ich wiedzy z zakresu nauk medycznych, farmaceutycznych i nauk o zdrowiu.

Pragniemy, aby biologia i chemia, przedmioty, które kojarzą się uczniom z wiedzą teoretyczną zdobywaną w celu uzyskania dobrych wyników na egzaminie maturalnym, stały się realnym zainteresowaniem, które młodzież chciałaby rozwijać na studiach. Warsztaty, w których uczniowie biorą aktywny udział ukazują praktyczne zastosowanie zdobywanej przez nich w szkole wiedzy. Nasze działania dają możliwość bezpłatnego zgłębienia nauk medycznych, ale w sposób ciekawy, polegający na doświadczeniach. Wartością dodaną jest poznanie przez uczniów specyfiki pracy w zawodach medycznych.

Celem organizacji konsultacji z ekspertami na poziomie akademickim jest danie uczniom możliwości rozwinięcia tematów, które ich ciekawią, a których z różnych względów nie mają możliwości rozwinięcia w szkole.

Strona internetowa Projektu Biologia i chemia po akademicku 2

Zapraszamy!