• Projekt Teraz już wiem

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z filmami edukacyjnymi przygotowanymi przez naukowców Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku!

Dowiedź się więcej

Ślina – wodny płyn biologiczny o wielu właściwościach- odbyły się kolejne zajęcia w ramach projektu "Biologia i chemia po akademicku 2"

06.03.2023 15:02

Zajęcia pt. "Ślina – wodny płyn biologiczny o wielu właściwościach" odbyły się 4 marca 2023 roku w budynku Centrum Dydaktyki Stomatologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, w Zakładzie Stomatologii Zachowawczej.

Zajęcia dla licealistów poprowadzili dr hab. Mateusz Maciejczyk adiunkt w Zakładzie Higieny, Epidemiologii i Ergonomii oraz dr Julita Szulimowska asystent w Zakładzie Stomatologii Zachowawczej.

Coraz większe nadzieje wiąże się z wykorzystaniem śliny w laboratoryjnej diagnostyce biomedycznej. Ślinowe biomarkery mogą być pomocne w rozpoznawaniu i różnicowaniu wielu chorób ogólnoustrojowych, terapii monitorowanej stężeniem leku, a także w medycynie sądowej. Prawidłowy sposób pobierania śliny determinuje jakość oznaczanych w niej parametrów diagnostycznych. Uczestnicy zajęc zostali zapoznani z wybranymi metodami pobierania śliny stosowanymi w badaniach biomedycznych i diagnostyce laboratoryjnej, jak również ocenli wybrane biomarkery śliny. Uczniowie mieli możliwość także oceny stężenia wybranych elektrolitów w próbkach śliny niestymulowanej i stymulowanej, a także wykonania badania stomatologicznego.

Szczegóły kolejnych zajęć i otwarte rejestracje dostępne na stronie https://www.umb.edu.pl/biologia-i-chemia-po-akademicku-2

Flaga i godło Polski

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA