• Projekt Teraz już wiem

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z filmami edukacyjnymi przygotowanymi przez naukowców Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku!

Dowiedź się więcej

Rejestracja na konsultacje z biologii i chemii - rejestracja 24 stycznia 2022

15.01.2022 16:48

24 stycznia 2022 roku otworzyliśmy możliwość zgłaszania się na kolejne zajęcia konsultacyjne. (Oferta dla uczniów szkół średnich. Decyduje kolejność zgłoszeń. Pierwszeństwo mają osoby, biorące pierwszy raz udział w Projekcie.

• 18 lutego - konsultacje w temacie Genetyka poprowadzi dr Renata Posmyk
    W trakcie pierwszej część  naszego spotkania zapoznamy uczniów z metodami pozyskiwania chromosomów, technikami cytogenetycznymi.
    Będzie możliwość samodzielnego poszukiwania metafaz i oglądania chromosomów pod mikroskopem.
    Druga część będzie poświęcona poradnictwu genetycznemu. Opowiemy o podziale chorób genetycznych. Jakiego rodzaju badania genetyczne są wykonywane.
    Pokażemy przykłady  kliniczne rzadkich chorób genetycznych.

• 22 lutego - konsultacje w temacie Chemii nieorganicznej poprowadzi dr Elżbieta Milewska

Podczas konsultacji poruszymy takie tematy jak: stężenia procentowe, molowe, przeliczanie stężeń, rozcieńczanie, zatężanie, rozpuszczalność

• 1 marca - konsultacje w temacie Stechiometria poprowadzi dr Monika Tomczyk.

Podczas spotkania poruszymy następujące tematy:

-Stechiometria wzorów chemicznych

-Stechiometria równań chemicznych

-Stechiometria mieszanin

• 7 marca  - konsultacje w temacie Botanika i fizjologia roślin poprowadzi mgr Justyńska Brańska-Januszewska

Cechy charakterystyczne komórki roślinnej: ściana komórkowa, wakuola, plastydy. Fotosynteza. Morfologia i anatomia: korzenia (systemy korzeniowe, typy korzeni, budowa pierwotna i wtórna), pędu (rodzaje i modyfikacje pędów, budowa pierwotna i wtórna), liści (rodzaje liści, unerwienie, ulistnienie), kwiatów (budowa pręcika i słupka, narys i wzór kwiatowy, typy kwiatostanów), owoców oraz nasion. Porównanie roślin jednoliściennych i dwuliściennych. Rozmnażanie roślin okrytonasiennych i nagonasiennych.

Rejestracja dostępna ze strony Projektu w zakładce konsultacje

Więcej informacji o projekcie Biologia i Chemia po akademicku

Głównym celem projektu „Biologia i Chemia po akademicku” jest ukazanie praktycznego zastosowania nauki. Pragniemy, aby biologia i chemia, przedmioty, które kojarzą się uczniom z wiedzą teoretyczną zdobywaną w celu uzyskania dobrych wyników na egzaminie maturalnym, stały się realnym zainteresowaniem, które młodzież chciałaby rozwijać na studiach. Warsztaty, w których uczniowie biorą aktywny udział ukazują praktyczne zastosowanie zdobywanej przez nich w szkole wiedzy. Celem organizacji konsultacji z ekspertami na poziomie akademickim jest danie uczniom możliwości rozwinięcia tematów, które ich ciekawią, a których z różnych względów nie mają możliwości rozwinięcia w szkole.

Nasze działania dają możliwość bezpłatnego zgłębienia nauk medycznych, ale w sposób ciekawy, polegający na doświadczeniach. Wartością dodaną jest poznanie przez uczniów specyfiki pracy w zawodach medycznych.

Flaga i godło Polski

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA
    PROGRAM SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ NAUKI - POPULARYZACJA NAUKI I PROMOCJA SPORTU MINISTRA EDUKACJI I NAUKI

Biologia i Chemia po akademicku