Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
 • Projekt Teraz już wiem

  Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z filmami edukacyjnymi przygotowanymi przez naukowców Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku!

   

  Dowiedź się więcej
 • Aktualności

  Bezpieczeństwo stosowania powszechnych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych - zajęcia w Zakładzie Toksykologii

  17.03.2022 19:10
  Autor: Administrator UMB

  16 i 17 marca 2022 dwie grupy licealistów uczestniczyły w zajęciach praktycznych zorganizowanych przez Zakład Toksykologii UMB. Tematem spotkań było „Bezpieczeństwo stosowania powszechnych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych”. Zajęcia składały się z dwóch części. Na początku prof. dr hab. Małgorzata Brzóska miała wykład wprowadzający dotyczący bezpieczeństwa leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych dostępnych bez recepty. Następnie licealiści przechodzili do laboratorium gdzie ich zadaniem było  między innymi oznaczyć ilościowo kwas salicylowy w surowicy oraz zidentyfikować kwas acetylosalicylowy i paracetamol w moczu. Zajęcia w laboratorium były wyzwaniem dla uczestników. Na szczęście mogli liczyć na wsparcie oraz nieocenioną pomoc prof. Małgorzaty Brzóska, dr Joanny Rogalskiej oraz dr Małgorzaty Gałażyn-Sidorczuk. Zajęcia w Zakładzie Toksykologii odbyły się w ramach projektu Biologia i Chemia po akademicku.

   

  Więcej informacji o projekcie Biologia i Chemia po akademicku

  Rejestracja dostępna ze strony Projektu w zakładce konsultacje

  Rejestracja dostępna ze strony Projektu w zakładce zajęcia

   

  Głównym celem projektu „Biologia i Chemia po akademicku” jest ukazanie praktycznego zastosowania nauki. Pragniemy, aby biologia i chemia, przedmioty, które kojarzą się uczniom z wiedzą teoretyczną zdobywaną w celu uzyskania dobrych wyników na egzaminie maturalnym, stały się realnym zainteresowaniem, które młodzież chciałaby rozwijać na studiach. Warsztaty, w których uczniowie biorą aktywny udział ukazują praktyczne zastosowanie zdobywanej przez nich w szkole wiedzy. Celem organizacji konsultacji z ekspertami na poziomie akademickim jest danie uczniom możliwości rozwinięcia tematów, które ich ciekawią, a których z różnych względów nie mają możliwości rozwinięcia w szkole.

  Nasze działania dają możliwość bezpłatnego zgłębienia nauk medycznych, ale w sposób ciekawy, polegający na doświadczeniach. Wartością dodaną jest poznanie przez uczniów specyfiki pracy w zawodach medycznych.

   

   

  Flaga i godło Polski

  DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA
  PROGRAM SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ NAUKI - POPULARYZACJA NAUKI I PROMOCJA SPORTU MINISTRA EDUKACJI I NAUKI

  Biologia i Chemia po akademicku

  DOFINANSOWANIE
  40 000 zł
  CAŁKOWITA WARTOŚĆ
  45 000 zł

  Powrót