Inkubator Innowacyjności+

07.06.2017 16:01

Celem projektu "Inkubator Innowacyjności+" jest wsparcie procesu zarządzania transferem technologii na trzech największych uczelniach w regionie: Politechnice Białostockiej, Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku oraz Uniwersytecie w Białymstoku.

Powołane na rzecz realizacji projektu Konsorcjum, w skład którego weszły: Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej Sp. z o.o., Uniwersytet Medyczny w Białymstoku oraz Uniwersytet w Białymstoku realizować będzie działania  w zakresie transferu technologii w działalności innowacyjnej. To odpowiedź na zbyt niski poziom komercjalizacji i wykorzystania technologii i wiedzy "wytworzonej" na polskich uczelniach jako źródła innowacji - głównego czynnika rozwoju gospodarczego.

Wspólny projekt Konsorcjum - "Inkubator Innowacyjności+" - znalazł się na prestiżowej liście 20 podmiotów wybranych do programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego i otrzymał dofinansowanie w ramach projektu pn. "Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacja wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach" (Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020).

"Inkubator Innowacyjności +" realizowany będzie do stycznia 2019 roku a całkowita wartość projektu wynosi 2 791 140 PLN.

W ramach "Inkubatora Innowacyjności+" wsparte zostaną działania związane z zarządzaniem wynikami badań naukowych i prac rozwojowych, w szczególności w zakresie komercjalizacji. Realizacja projektu przyczynić się ma do promocji osiągnięć naukowych, zwiększenia ich wpływu na rozwój innowacyjności oraz wzmocnienia współpracy między środowiskiem naukowym a otoczeniem gospodarczym, w szczególności poprzez:

•             inicjowanie i wzmacnianie współpracy między środowiskiem naukowym a otoczeniem gospodarczym;

•             przygotowanie projektów komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych

•             zarządzanie portfelem technologii

•             prowadzenie prac przedwdrożeniowych, w tym dofinansowanie i wsparcie projektów naukowców i zespołów naukowych o dużym potencjale komercjalizacyjnym

•             działalność Brokerów Innowacji.

Działania te każdy z członków konsorcjum będzie realizował w wybrany przez siebie sposób otrzymując konkretną część dofinansowania.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku realizując projekt "Inkubator Innowacyjności +" pragnie rozwinąć współpracę Uczelni z otoczeniem biznesowym. W ramach projektu będziemy promować technologie powstające na UMB, szkolić naukowców i wspierać finansowo badania o potencjale komercyjnym. Każdy z pracowników UMB, który ma pomysł na produkt może otrzymać dofinansowanie w celu jego rozwoju i dostosowania do potrzeb rynkowych. Na opracowanie produktów UMB przeznaczy ponad 500 tysięcy złotych - mówi Andrzej Małkowski,  szef Biura ds. Ochrony Własności Intelektualnej i Transferu Technologii UMB.

Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej przeznaczy około 600 tysięcy złotych na wsparcie prac przedwdrożeniowych prowadzonych przez pracowników PB. Jeżeli zaproponowany produkt lub usługa będą dawały pozytywne rokowania wdrożeniowe, pracownicy będą mogli otrzymać nawet 100 tysięcy złotych. Nasze działania mają urynkowić to, co powstaje w laboratoriach Politechniki Białostockiej. Do tego chcemy organizować szkolenia dla naukowców i dążyć do tego, by Uczelnia skomercjalizowała jak najwięcej projektów - mówi prezes Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej Tomasz Stypułkowski.

Wschodni Ośrodek Transferu Technologii Uniwersytetu w Białymstoku wspierać będzie interesujące i rokujące komercjalizacją projekty pracowników UwB. Oprócz projektów z chemii, biologii czy informatyki, liczę na ciekawe pomysły wywodzące się z nauk społecznych i humanistycznych, które również mają potencjał komercjalizacyjny, choć czasem sami naukowcy o tym nie wiedzą. Specyfika działalności badawczej na Uniwersytecie w Białymstoku pozwala na transfer technologii, ale też tak ważny w aktualnym kształcie gospodarki transfer wiedzy. Liczę, że oprócz wsparcia finansowego naukowców, realizacja naszego projektu da szansę na pokonanie muru jaki dzieli świat nauki i biznesu, a wypracowanie wspólnych mechanizmów wsparcia umożliwi zwiększenie transferu technologii i wiedzy z uczelni do biznesu. W ten sposób przyczynimy się do wzrostu innowacyjności wszystkich trzech konsorcjantów oraz współpracujących z nimi przedsiębiorstw, a idąc dalej - całego regionu - wyjaśnia dr Karina Sachpazidu-Wójcicka - dyrektor WOTT.

Informacje w mediach

TVP 3 Białystok