• Aktualności

  Dr hab. Andrzej Mogielnicki na targach biotechnologicznych w Kalifornii

  29.06.2017 18:55
  Autor: Administrator UMB

   

  Targi biotechnologiczne w San Diego (Kalifornia) to jedna z największych imprez branżowych na świecie.

  Szesnaście tysięcy uczestników z 3,500 organizacji spotkało się ponad 40 tysięcy razy, aby wdrożyć swoje odkrycia do realnej gospodarki. Siedziby i centra badawcze mają tam największe firm biotechnologiczne (m.in. Neurocrine Biosciences, Nventa Biopharmaceuticals, BD Biosciences, Biogen Idec, Integrated DNA Technologies, Merck, Pfizer, Élan, Genzyme, Cytovance, Celgene, Vertex).

  Docent Andrzej Mogielnicki z Zakładu Farmakodynamiki Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku spotkał się z kilkoma firmami farmaceutycznymi w sprawie licencji/sprzedaży przez naszą uczelnię kandydata na przyszły lek. Docent wraz z zespołem opracował nowy kopolimer blokowy, tzw. Heparing Binding Copolimer (HBC), który neutralizuje w 100 % działanie heparyn drobnocząsteczkowych. Może być on przydatny u pacjentów, którzy muszą przyjmować heparyny np.: w chorobach zakrzepowo-zatorowych kończyn dolnych. Drugim zastosowaniem jest podanie go w czasie operacji, kiedy wymagane jest użycie krążenia pozaustrojowego. Opracowany wynalazek ma prostszy model produkcyjny oraz jest bezpieczniejszy i bardziej skuteczny
  w porównaniu do konkurencyjnego leku obecnego na rynku. Na znalezienie biznesowego partnera, który będzie chciał wdrożyć tę innowację docent
  Mogielnicki otrzymał grant (pierwsze miejsce listy rankingowej prestiżowego konkursu TANGO 2). Projekt ma na celu ułatwienie naukowcom wprowadzanie na rynek nowoczesnych technologii, produktów i usług oraz wzmocnienie ich współpracy z przedsiębiorcami. "

  Oferta uczelni wzbudziła spore zainteresowanie wśród światowego przemysłu farmaceutycznego. Rozmowy z dwoma amerykańskimi firmami farmaceutycznymi oraz jednym funduszem inwestycyjnym są w toku." – dodaje z satysfakcją docent Andrzej Mogielnicki.

  Powrót