Projekt „Medycyna regeneracyjna - gdzie science-fiction spotyka się z rzeczywistością” zdobył tytuł „Technotalent UMB 2017”.

01.12.2017 17:42

Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się dzisiaj w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Zespół naukowców w składzie: Andrzej Eljaszewicz, Kamil Grubczak, Paula Zembko, Dawid Groth, Paulina Kaczmarczyk, Urszula Radzikowska otrzymał nagrodę JM Rektora UMB w wysokości 5 tysięcy złotych. Konkursowa kapituła złożona z kadry UMB wyróżniła także pomysł studentów kierunku lekarskiego UMB Krzysztofa Drygalskiego i Tomasza Charytoniuka. Opracowali oni elektroniczne urządzenie w kształcie serca, nazwane „cardiobox”, które monitoruje stan zdrowia pacjenta. Studenci zostali także docenieni przez kapitułę konkursu „Technotalent 2017” złożoną z przedsiębiorców i ekspertów. Ich prototyp protezy ręki zatytułowany „Projekt Protesis” wyróżniono w kategorii „Wyzwanie Społeczne”.

W skład komisji konkursowej, która oceniała projekty zgłoszone do konkursu „Technotalent UMB 2017” weszli :

- dr Andrzej Małkowski Przewodniczący Kapituły w kategorii Technotalent Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku 2017. Uczelniane Biuro do spraw Ochrony Własności Intelektualnej i Transferu Technologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

- - prof. dr hab. Adrian Chabowski, Prorektor ds. Studenckich UMB, Kierownik Zakładu Fizjologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

- prof. dr hab. Jerzy Pałka, Kierownik Zakładu Chemii i Leków Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

- prof. dr hab. Dariusz Pawlak, Kierownik Zakładu Farmakodynamiki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

- dr hab. Anna Witkowska, Kierownik Zakładu Biotechnologii Żywności Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Finałowe projekty UMB w konkursie Technotalent UMB 2017 :

- „cardiobox” Krzysztof Drygalski, Tomasz Charytoniuk

- „Medycyna regeneracyjna - gdzie science-fiction spotyka się z rzeczywistością” Andrzej Eljaszewicz, Kamil Grubczak, Paula Zembko, Dawid Groth, Paulina Kaczmarczyk, Urszula Radzikowska

- „Nanotechnologia w medycynie - nadzieja na lepsze jutro” Kamil Grubczak, Anna Krętowska, Izabela Popławska, Aleksandra Basaj, Małgorzata Kowalska

- „Projekt Protesis” Krzysztof Drygalski, Tomasz Charytoniuk

- „Sposób separacji chorobotwórczych bakterii oraz grzybów” dr Katarzyna Niemirowicz.

Organizatorem konkursu jest Fundacja Technotalenty, którą powołali do życia menedżerowie znanych podlaskich firm. Celem konkursu jest identyfikacja i wsparcie osób, które aktywnie tworzą innowacyjne rozwiązania techniczne i technologiczne. Założeniem organizatorów jest to, by konkurs stał się najważniejszym dorocznym wydarzeniem promującym działania na rzecz rozwoju kapitału intelektualnego osób, które są w wieku 18 - 35 lat (uczniowie, studenci, absolwenci, doktoranci lub pracownicy związani z województwem podlaskim lub warmińsko – mazurskim). Nad przebiegiem kwalifikacji konkursowych opiekę sprawowały Kapituły Konkursu Technotalent 2017 złożone z ekspertów wywodzących się z Fundacji Technotalenty, z firm i instytucji patronujących oraz wspierających całość przedsięwzięcia. W roku 2017 uczestnicy konkursu rywalizowali w następujących kategoriach: Technika, Biznes, Wyzwanie Społeczne, Technotalent Politechniki Białostockiej 2017, Technotalent Uniwersytetu w Białymstoku 2017, Technotalent Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku 2017, Inspiracje 2017. Udział w Konkursie polegał na zgłoszeniu projektu już zrealizowanego, projektu w trakcie realizacji lub projektu planowanego w przyszłości. Podstawą kwalifikacji zgłoszonych prac było zastosowanie w projektach nowoczesnych technologii. Prace były oceniane na podstawie opisu, prezentacji PowerPoint lub filmu przedstawiającego konkursowy projekt. Do wszystkich edycji konkursu „Technotalenty” zgłosiło się ponad 600 młodych konstruktorów, naukowców i wynalazców z północno-wschodniej Polski.

Więcej o konkursie i pozostałych laureatach w innych kategoriach pod linkiem : www.technotalenty.pl