Nowy patent UMB

01.09.2022 11:15
    Autor: BTT

Z przyjemnością informujemy, że Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej udzielił kolejnego patentu na rzecz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku!

Wynalazek pt. Biomarkery miRNA do diagnozowania różnicowego podtypów histopatologicznych niedrobnokomórkowego raka płuca powstał dzięki współpracy zespołu naukowego w składzie: dr hab. Radosław Charkiewicz, prof. dr hab. Jacek Nikliński, dr hab. Joanna Reszeć, dr hab. Mirosław Kozłowski, dr hab. Attila Gyenesei, dr Anetta Sulewska oraz mgr Bence Gálik.

Naukowcy dzięki zastosowaniu technologii sekwencjonowania nowej generacji oraz narzędzi bioinformatycznych wytypowali biomarkery mikro RNA (miRNA) do diagnozowania podtypów niedrobnokomórkowego raka płuca. Rak płuca jest główną przyczyną śmierci z powodu nowotworów złośliwych na całym świecie, a niedrobnokomórkowy rak płuca jest jednym z najczęstszych jego rodzajów. Dwa główne podtypy nowotworu to rak gruczołowy i rak płaskonabłonkowy. Odpowiednie rozpoznanie podtypu pozwala na wdrożenie skutecznego sposobu leczenia i zwiększenie korzyści terapeutycznych. Wyniki rutynowych badań histopatologicznych często są niejednoznaczne lub nie pozwalają na prawidłowe rozpoznanie podtypu nowotworu. Zidentyfikowane biomarkery miRNA są precyzyjnym narzędziem do różnicowania tych dwóch podtypów raka, dzięki czemu wynalazek wspomoże właściwe rozpoznanie, które jest kluczowym elementem we wdrożeniu terapii spersonalizowanych.

Serdecznie gratulujemy Badaczkom i Badaczom oraz życzymy kolejnych naukowych sukcesów!