Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
  • Aktualności

    Horyzont Europa - otwarty nabór do konkursów EIC Pathfinder Challenge

    18.06.2021 15:04
    Autor: Dział Rozwoju i Ewaluacji

    Europejska Rada ds. Innowacji rozpoczęła nabór wniosków do EIC Pathfinder Challenges, które mają na celu wychwytywanie najnowocześniejszych trendów w nauce i technologii, i stworzenie im nowych możliwości rynkowych:

    • Awareness inside – a co, gdy system ma świadomość? Jaka jest wartość dodana takiej świadomości, na przykład pod względem wydajności, elastyczności, akceptowalności lub doświadczenia użytkownika? Wyzwanie to poszukuje teoretycznych i technologicznych odpowiedzi na te pytania, na przykład z nowych koncepcji świadomości, które mają zastosowanie zarówno do systemów, jak i artefaktów technologicznych, z implikacjami dla tego, jak można je mierzyć i konstruować. To wyzwanie, jeśli się powiedzie, zasadniczo zmieni sposób, w jaki angażujemy się w technologię.

     

    • Tools to measure and stimulate activity in brain tissue – wyzwanie to ma na celu opracowanie nowatorskich technologii diagnostycznych i terapeutycznych poprzez wykorzystanie unikalnych możliwości oferowanych przez niedawny postęp technologiczny (np. mikroelektronika lub nieinwazyjne obrazowanie) równolegle z szybkimi postępami w zrozumieniu, w jaki sposób sygnały elektryczne w centralnym i obwodowy układ nerwowy odnoszą się do zaburzeń o znaczeniu klinicznym.

     

    • Emerging technologies in cell and gene therapy (CGT) – Terapia komórkowa i genowa to bardzo obiecująca dziedzina, pełna wyzwań i przeszkód. Wyzwanie to ma na celu wzmocnienie europejskich konsorcjów, przedsiębiorstw typu start-up i spin-off, aby mogły konkurować i utrzymać się w krytycznych punktach na drodze od odkrycia do produkcji. Poszukuje nowych rozwiązań technologicznych i/lub przełomowych koncepcji, które wykraczają daleko poza obecny stan wiedzy. Mile widziane są projekty zarówno specyficzne, jak i niespecyficzne dla choroby.

    Konkursy Pathfinder Chalenges wspierają badania naukowe i innowacje konsorcjów jak również pojedynczych podmiotów prawnych. Konsorcja składające się z trzech lub więcej partnerów powinny przestrzegać standardowych zasad, tj. co najmniej jeden podmiot prawny musi pochodzić z państwa członkowskiego. Podmiotami prawnymi mogą być na przykład uniwersytety, organizacje badawcze, MŚP, przedsiębiorstwa typu start-up, osoby fizyczne.

    Budżet opiewa na 132 mln euro.

    Konkursy zostały otwarte 15 czerwca, a termin składania wniosków upływa 27 października 2021 r.

    W przypadku zainteresowania składaniem wniosków w konkursach prosimy o kontakt z Działem Rozwoju i Ewaluacji (dre@umb.edu.pl).

    Informacja stworzona na podstawie strony KPK.

    Powrót