• Ostatnia zmiana 22.06.2020 przez Administrator UMB

  Analityka Medyczna

   

  KIERUNEK ANALITYKA MEDYCZNA

  Studia jednolite stacjonarne 5-letnie

  Studia na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej

   

  Uwaga! Uproszczenie zasad rekrutacji! Wymagania przedmiotowe: 1 przedmiot do wyboru: biologia lub chemia lub matematyka lub fizyka (poziom rozszerzony lub podstawowy).

   

  Pytania i odpowiedzi

   

  odpowiada dr hab. Małgorzata Rusak, adiunkt w Zakładzie Diagnostyki Hematologicznej

   

  Czym charakteryzuje się kierunek Analityka Medyczna?

  Analityka Medyczna posiada profil praktyczny- oprócz zajęć teoretycznych, studenci mają mnóstwo zajęć w laboratoriach. Studia rozpoczynają się od typowych przedmiotów biologiczno-chemicznych, następnie nauczane są przedmioty bardziej szczegółowe, np. immunologia czy serologia. Studenci muszą obowiązkowo uczęszczać na wykłady, dzięki czemu poszerzają swoją wiedzę, są przygotowani zarówno do egzaminów, jak i do dalszej pracy zawodowej.

   

  Kto może studiować Analitykę Medyczną?

  Na pewno osoba, która lubi biologię i chemię, jest skrupulatna, ma analityczny umysł i chce pracować w Ochronie Zdrowia, niekoniecznie jako lekarz czy farmaceuta. Przyszły diagnosta laboratoryjny musi zdawać sobie sprawę z tego, że jest to bardzo odpowiedzialna praca.

   

  Jak wygląda profil absolwenta kierunku Analityka Medyczna?

  Absolwent tego kierunku jest diagnostą laboratoryjnym. Jest to specjalista przygotowany do pracy w laboratorium, może pobierać materiał do badań i autoryzować ich wyniki.

   

  Co można robić po kierunku Analityka Medyczna?

  Na kandydatów po Analityce Medycznej czeka praca w laboratoriach klinicznych (przyszpitalnych, w lecznictwie otwartym, prywatnych,  naukowych, kryminalistycznych, mikrobiologicznych, parazytologicznych, immunologicznych), jak również w przemyśle farmaceutycznym. Zapotrzebowanie na diagnostów laboratoryjnych w Ochronie Zdrowia jest ogromne. Należy pamiętać, że 70% decyzji lekarza o dalszym leczeniu pacjenta zależy od diagnostyki laboratoryjnej. 

   

  Dlaczego warto studiować Analitykę Medyczną?

  Analityka medyczna pozwala na ciągły rozwój, umożliwia poznawanie najnowszych metod i technik badań w zakresie wiedzy medycznej. Po studiach możemy dalej się rozwijać, między innymi robiąc specjalizację w kilkunastu dziedzinach jak np. genetyka medyczna, immunologia medyczna, epidemiologia czy mikrobiologia medyczna.

   

   

  odpowiada Katarzyna Dłużniewska, V rok rok Analityki Medycznej

   

  Dlaczego wybrałaś Analitykę Medyczną?

  Spodobał mi się ten kierunek, bo łączy wiedzę diagnostyczną z praktyką w laboratorium.  Od III roku zaczynają sie zajęcia w laboratoriach, co jest fajne, bo możemy zobaczyć pracę diagnosty na codzień. Szkolą nas prawdziwi diagności, upewniając nas przy tym, że nasz wybór jest słuszny, że jesteśmy zawodem zaufania publicznego i wynik naszej pracy będzie decydował o tym czy lekarz postawi prawidłową diagnozę.  Motywujące jest to, ze mamy wkład w diagnostykę pacjentów, odpowiedzialnośc jest duża, ale fakt, że robimy to dobrze daje dużą satysfakcję. Na studiach jesteśmy uczeni również ochrony danych osobowych i szacunku do pacjenta. Nauczyciele akademiccy podkreślają to, że nasza praca ma duży sens, a pomyłki mogą mieć poważne konsekwencje. Na V roku mamy możliwość odbycia stażu, w miejscu innym niż to, w którym pracowaliśmy dotychczas. To miła odmiana, bo każde laboratorium ma swoją specyfikę.

   

  Czym zajmujesz się na UMB poza nauką?

  Na UMB działa rownież Studenckie Towarzystwo Diagnostów Laboratoryjnych (dawniej Kreatywny Diagnosta Laboratoryjny), którego jestem członkiem. Towarzystwo ma dwa kierunki działania: jednym jest działalność naukowa (np. organizujemy ogólnopolską coroczną konferencję Wschodząca Diagnostyka, gdzie zjeżdżają się studenci z całej Polski), drugim zaś jest działanie prozdrowotne. Bierzemy udział w akcjach promujących zdrowy tryb życia- uświadamiamy ludzi jak ważne są badania laboratoryjne i pokazujemy jak się do nich dobrze przygotować.


   

   

  Więcej informacji o tym kierunku:

  Filmik o kierunku Analityka Medyczna

  Plany studiów

  Praktyki zawodowe