Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Ogłoszenia.
  • Ogłoszenia

    JoinUs4Health - nabór na członków Rady Nauki Obywatelskiej i Grupy Monitoringu i Ewaluacji PRZEDŁUŻONY do 11.03.2022!

    19.01.2022 08:21
    Autor: Dział Rozwoju i Ewaluacji

    Co łączy Białystok, Rotterdam i Greifswald? 

     

    Te trzy miejsca na mapie stanowią serce populacyjnych, wieloletnich projektów badawczych, w ramach których przeprowadzane są szeroko zakrojone badania zdrowotne na losowo wybranej próbie mieszkańców badanych regionów. Badania te dostarczają szczegółowych informacji o stanie zdrowia mieszkańców, które mogą pomóc w tworzeniu programów profilaktyki chorób oraz wspierają działania promujące zdrowy styl życia. 

     

    Chcemy, aby badania naukowe lepiej służyły naszym regionom i ich lokalnym społecznościom! W programie Horyzont 2020 Unia Europejska dostrzegła potrzebę budowania efektywnej współpracy pomiędzy nauką a społeczeństwem, tworząc nowe perspektywy dla badań i innowacji, łącząc badania naukowe ze świadomością i odpowiedzialnością społeczną. Program promuje ideę Odpowiedzialnych Badań i Innowacji (Responsible Research and Innovation - RRI), która zachęca wszystkich aktorów społecznych (naukowców, obywateli, decydentów, przedsiębiorców, organizacje trzeciego sektora itp.) do współpracy w całym procesie badań i tworzenia innowacji w celu lepszego dostosowania zarówno procesu, jak i wyników do wartości, potrzeb i oczekiwań społeczeństw europejskich. 

     

    Prospektywne badania kohortowe pozwalają na zbadanie częstości występowania chorób, a także zbadania zależności między nimi a czynnikami ryzyka w próbie populacyjnej. Możliwość wieloletniej obserwacji losowo wybranej grupy członków danej społeczności odkrywa przed naukowcami nowe obszary badań, a także ukierunkowuje podejmowanie decyzji w zakresie zdrowia przez pracowników ochrony zdrowia i decydentów politycznych. Ze względu na te możliwości, badania takie jak Białystok PLUS, SHIP w Greifswaldzie czy Rotterdam Study stanowią doskonałe środowisko do wdrażania praktyk RRI. Aby zbadać, w jaki sposób można wdrożyć RRI w tych badaniach, stworzono projekt JoinUs4Health ("Join Us to Optimize Health Through Cohort Research"). 

     

    W związku z tym, w ramach wspólnego projektu JoinUs4Health, zapraszamy mieszkańców naszego miasta, niezależnie od płci, wykształcenia i pochodzenia, a także organizacje pozarządowe, urzędników oraz przedstawicieli sektora edukacji i biznesu do współpracy i wspólnego tworzenia wyników, które odpowiadają potrzebom naszego lokalnego społeczeństwa, łączą perspektywy różnych osób, grup i sektorów oraz łączą nas w naszej wizji. Zapraszamy osoby, które niekoniecznie są profesjonalnymi badaczami, ale interesują się nauką, do współpracy z naukowcami i innymi podmiotami, do zgłaszania pomysłów na badania nad zdrowiem, a także do opracowywania i prowadzenia projektów badawczych z zespołem ludzi z różnych środowisk. 

    Realizacja celów projektu będzie możliwa dzięki interdyscyplinarnej współpracy partnerów projektu, której efektem będzie: 

    Platforma internetowa, za pośrednictwem której mieszkańcy regionów badawczych kohort i nie tylko, będą mogli angażować się wzajemnie oraz w kontakty z naukowcami, np. poprzez zadawanie pytań i przekazywanie propozycji tematów badawczych. Ponadto platforma umożliwi tworzenie grup roboczych składających się z naukowców-obywateli, którzy we współpracy z profesjonalnymi naukowcami będą mogli rozwijać swoje projekty badawcze. Platforma będzie również zachęcać profesjonalnych naukowców do otwarcia się ze swoimi pomysłami badawczymi na mieszkańców regionów kohorty - chcemy promować przejrzystość komunikacji i zwiększać zrozumienie charakteru pracy naukowców; 

    Rada Nauki Obywatelskiej w każdym regionie, gdzie prowadzone są badania kohortowe. W skład rady wejdą przedstawiciele wszystkich grup zaangażowanych w projekt (np. mieszkańcy, naukowcy, przedstawiciele biznesu i sektora publicznego). Rada będzie spotykać się raz w miesiącu, aby podejmować decyzje dotyczące rozwoju nauki obywatelskiej, omawiać projekty grup roboczych działających na platformie internetowej; 

    Wydarzenia promujące naukę obywatelską w różnych grupach wiekowych (np. spotkania w formule kawiarni naukowych, Festiwal Nauki Obywatelskiej, warsztaty dla licealistów, przedstawicieli samorządów i przedsiębiorców, międzynarodowa konferencja naukowa prezentująca wyniki badań naukowców obywatelskich).

     

    NABÓR NA CZŁONKÓW ! 

    Poszukujemy od 10 do 15 członków do każdej z grup: Rady Nauki Obywatelskiej oraz Grupy Monitoringu i Ewaluacji. Obie rady będą ściśle współpracować z przedstawicielami JoinUs4Health z danego regionu kohorty. Szczegóły dotyczące obu rad są przedstawione w Regulaminie Rady Nauki Obywatelskiej oraz Regulaminie Grupy Monitoringu i Ewaluacji. Chcemy, aby głos społeczności lokalnej był słyszalny przy podejmowaniu decyzji o kierunkach badań prowadzonych w naszych regionach, a także stworzyć środowisko, które pozwoli Wam na rozwijanie własnych zainteresowań badawczych. Projekt JoinUs4Health stwarza taką możliwość poprzez współpracę z największymi projektami naukowymi w tych regionach. 

     

    Rycina 1 przedstawia zadania członków grupy i częstotliwość spotkań. Do głównych zadań Członków grup będzie należało: 

    - przed każdym spotkaniem: przeczytanie rozesłanych dokumentów i zastanowienie się nad poruszonymi aspektami; 

    - podczas spotkania: udział w dyskusjach i podejmowanie decyzji; 

    - po spotkaniu: przeczytania i ewentualnego odniesienia się do podsumowania spotkania. 

     

    Rycina 1. Przegląd dwóch ciał doradczych JoinUs4Health, Rady Nauki Obywatelskiej oraz Grupy Monitoringu i Ewaluacji w każdym z trzech krajów partnerskich: Niemczech, Holandii i Polsce. 

     

    Jeśli jesteś zainteresowany przyłączeniem się do nas w Radzie Nauki Obywatelskiej lub Grupie Monitoringu i Ewaluacji, prosimy o wypełnienie formularza. Rekrutacja jest przedłużona do 11 marca 2022!

     

    This project has received funding from the European Union’s Horizon 2020 research and innovation programme under grant agreement No 101006518.

    Powrót