Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Mikrorachunek podatkowy.
  • Mikrorachunek podatkowy.
  • Treść niedostępna...

    powrót
    Ostatnia zmiana 14.07.2022 przez Administrator UMB

    Mikrorachunek podatkowy

     

    Mikrorachunek podatkowy od 1 stycznia 2020 r. ale możesz go sprawdzić już dziś!

    Od 1 stycznia 2020 r. PIT, CIT i VAT zapłacimy do urzędu skarbowego wyłącznie za pomocą indywidualnego rachunku podatkowego (mikrorachunku podatkowego).

    Swój numer mikrorachunku można sprawdzić już teraz w generatorze dostępnym na stronie podatki.gov.pl lub w dowolnym urzędzie skarbowym.

    Wystarczy podać swój numer PESEL lub NIP.

    Indywidualny rachunek podatkowy, tak zwany mikrorachunek podatkowy, to nowe uproszczenie przygotowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Dzięki niemu od 1 stycznia 2020 r. podatnik będzie mieć swój jeden, stały, indywidualny rachunek, który będzie służyć do wpłat podatków PIT, CIT i VAT.

    Numer nadawany jest każdemu podatnikowi i płatnikowi automatycznie – to znaczy, że nie wymaga składania żadnych wniosków do urzędu skarbowego. Co więcej, numer mikrorachunku zawsze będzie taki sam, nawet gdy podatnik zmieni adres zamieszkania, właściwość urzędu skarbowego czy nazwisko.

    Numer mikrorachunku w szybki i prosty sposób możemy wygenerować już dzisiaj na stronie podatki.gov.pl. Otrzymamy go również w dowolnym urzędzie skarbowym.

     

    Wystarczy, że podamy:

    PESEL, jeśli jesteśmy osobą fizyczną:

    nie prowadzimy działalności gospodarczej,

    lub nie jesteśmy zarejestrowanym podatnikiem VAT.

    NIP, jeśli:

    prowadzimy działalność gospodarczą lub jesteśmy podatnikiem VAT,

    lub jesteśmy płatnikiem podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i / lub zdrowotne.

     

    Generator mikrorachunku podatkowego działa całodobowo, dzięki temu swój numer można sprawdzić wielokrotnie w każdym czasie i miejscu, np. korzystając z telefonu czy tabletu. Wygenerowanie i prowadzenie mikrorachunku jest całkowicie bezpłatne.

    Pamiętajmy jednak, żeby przy generowaniu numeru mikrorachunku nie korzystać z żadnych innych stron internetowych lub żeby nie stosować np. numerów rachunków otrzymanych e-mailem lub SMS-em. Mogą być one próbą wyłudzenia. Przed użyciem mikrorachunku podatkowego należy zawsze sprawdzić czy zawiera cyfry 1010 0071 222 (począwszy od pozycji nr 3) oraz prawidłowy PESEL lub NIP podatnika.

     

    Z czego będzie się składać twój mikrorachunek podatkowy

     

    Mikrorachunek podatkowy służy tylko do wpłat podatku. Zwroty nadpłat i podatków będą realizowane na dotychczasowych zasadach, czyli np. na ROR podatnika.

    Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT pozostaną aktywne do 31 grudnia 2019 r.

    Dzięki mikrorachunkowi podatkowemu:

    • w wygodny i prosty sposób zapłacimy PIT, CIT i VAT na jeden, stały, indywidualny mikrorachunek podatkowy - nie będziemy już wybierać oddzielnych rachunków,
    • szybko sprawdzimy numer mikrorachunku podatkowego w każdym miejscu i czasie,
    • jeśli przeprowadzimy się lub zmienimy siedzibę firmy, dalej będziemy posługiwać się tym samym mikrorachunkiem podatkowym,
    • nie będziemy już szukać obowiązujących numerów rachunków urzędów skarbowych i ograniczymy liczbę omyłkowych przelewów na niewłaściwe konto,
    • mikrorachunek podatkowy zapewni szybszą obsługę płatności PIT, CIT i VAT. Szybciej otrzymamy potrzebne zaświadczenia, np. o niezaleganiu w podatkach.

     

    Podatki inne niż PIT, CIT i VAT wpłacimy na dotychczasowych zasadach, czyli na rachunki podatkowe urzędów skarbowych, zgodnie z obwieszczeniem w sprawie wykazu rachunków bankowych urzędów skarbowych.

    Więcej informacji na temat mikrorachunku podatkowego można znaleźć na stronie www.podatki.gov.pl

     

    Radosław Hancewicz

    Rzecznik prasowy

    Izby Administracji Skarbowej

    w Białymstoku

    tel. 85 66 55 615

    rzecznik.ias.bialystok@mf.gov.pl

    www.podlaskie.kas.gov.pl