Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Edukacja.
 • Ostatnia zmiana 14.03.2024 przez Samodzielna Pracownia Historii Medycyny i Farmacji

  Edukacja

   

   

  POZNAJ TAJNIKI DAWNEJ MEDYCYNY I FARMACJI

  OFERTA EDUKACYJNA

   

   

  Zajęcia edukacyjne zostały opracowane z myślą o dzieciach i młodzieży. Dostosowane są do różnych grup wiekowych odbiorców. Realizowane tematy dotyczą różnych dziedzin medycyny i farmacji (historii lecznictwa, stomatologii, okulistyki, chirurgii, radiologii itp.). W ramach zajęć przedstawiana jest także historia Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz jego głównej siedziby – Pałacu Branickich. Najważniejszą ideą realizowanych zajęć jest interaktywność czyli bezpośredni kontakt dzieci i młodzieży z eksponatem. Nasze muzeum w sposób ciekawy przedstawia edukację prozdrowotną,  elementy edukacji regionalnej, jak też rozwija kreatywność dzieci i młodzieży. Oferujemy: całoroczne grupowe zajęcia edukacyjne, Tygodnie Medyczne oraz zajęcia dla osób indywidualnych w wybranych  terminach.

  TEMATY ZAJĘĆ:

  1. MOJE ULUBIONE MUZEUM

  Zwiedzanie Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB, ekspozycja z zakresu historii medycyny i farmacji („Tajemnice dawnej apteki”, „Szpital polowy”, „Gabinet okulistyczny”, „Gabinet stomatologiczny”, „Gabinet anatomiczny”, „Gabinet rentgenowski”), zapoznanie z działalnością Uniwersytetu Medycznego. Zajęcia kończą się w laboratorium edukacyjnym wykonaniem oryginalnego odlewu gipsowego Pałacu Branickich lub mydełka.

   

  2. SPACER W PRZESZŁOŚĆ

  Zwiedzanie Pałacu Branickich w ramach ścieżki historyczno-multimedialnej „Spacer w przeszłość”. W trakcie zajęć uczestnicy zobaczą wnętrza reprezentacyjne pałacu, w XVII - wiecznych podziemiach zostaną powitani przez zarządcę dworu, uczennicę z XIX wieku czy żołnierza niemieckiego z I wojny światowej. Dowiedzą się o historii dworu Branickich i gościach rezydencji. W laboratorium edukacyjnym wykonają własny odlew gipsowy Pałacu Branickich, herbu Branickich lub panoplium hetmana.

   

  3. MAGIA APTEKI

  Uczestnicy poznają tajemniczy świat dawnej apteki, naczynia i narzędzia do wytwarzania surowców oraz leków, oryginalne meble apteczne, rośliny lecznicze. W laboratorium edukacyjnym wykonają także „tabletkę na szczęście”.

   

  4. Z WIZYTĄ U STOMATOLOGA

  Czy należy bać się wizyty u współczesnego dentysty? Jak wygląda wiertarka stomatologiczna sprzed 100 lat?  Co to są implanty? Co kleszcze robią u dentysty? W laboratorium edukacyjnym uczestnicy wykonują gipsowy odlew szczęki.

   

  5. ZAKOCHAJ SIĘ W MUZEUM

  Jak działa serce człowieka, czy kiedykolwiek odpoczywa? Ile litrów krwi krąży w ciele człowieka? Usłysz serce przy pomocy drewnianego stetoskopu. Zajęcia kończą się wykonaniem anatomicznego odlewu serca.

   

  6. MYDŁO LUBI ZABAWĘ / MYĆ SIĘ CZY WIETRZYĆ

  Do czego służyły rejteradki w białostockim pałacu? Ile razy w roku mył się król Ludwik XIV? Czy woda szkodziła? Od kiedy chirurdzy używają rękawiczek?

  Na zajęciach w laboratorium edukacyjnym uczestnicy wykonują pamiątkowe mydełko.

   

  KOSZT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH:

  - 10 zł (zajęcia z użyciem gipsu);

  - 14 zł (zajęcia z wykonaniem mydełek oraz "Spacer w przeszłość")

   

   

   

   

  _____________________________

   

  EDUKACJA W SZKOŁACH PRZYSZPITALNYCH

   

  MUZEUM HISTORII MEDYCYNY I FARMACJI UMB prowadzi także zajęcia w szkołach przyszpitalnych. Nasza oferta edukacyjna została także przygotowana w myślą o uczniach, którzy nie mogą odwiedzić naszego Muzeum. Oferta dostosowana jest do wszystkich poziomów nauczania i uwzględnia warunki panujące w placówkach szpitalnych. Rezerwacja zajęć pod numerem: 85 748 54 67.

   

  Gipsowy odlew Pałacu Branickich na tle autentycznej rezydencji Branickich.

  ZAPRASZAMY!