Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Edukacja.
 • Ostatnia zmiana 03.11.2022 przez Samodzielna Pracownia Historii Medycyny i Farmacji

  Edukacja

   

   

  POZNAJ TAJNIKI DAWNEJ MEDYCYNY I FARMACJI

  OFERTA EDUKACYJNA NA ROK SZKOLNY 2022/2023

   

   

  Zajęcia edukacyjne zostały opracowane z myślą o dzieciach i młodzieży. Dostosowane są do różnych grup wiekowych odbiorców. Realizowane tematy dotyczą różnych dziedzin medycyny i farmacji (historii lecznictwa, stomatologii, okulistyki, chirurgii, ginekologii, radiologii itp.). W ramach zajęć przedstawiana jest także historia Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz jego głównej siedziby – Pałacu Branickich. Najważniejszą ideą realizowanych zajęć jest interaktywność czyli bezpośredni kontakt dzieci i młodzieży z eksponatem. Nasze muzeum w sposób ciekawy przedstawia edukację prozdrowotną,  elementy edukacji regionalnej, jak też rozwija kreatywność dzieci i młodzieży. Oferujemy: całoroczne grupowe zajęcia edukacyjne, Tygodnie Medyczne oraz zajęcia dla osób indywidualnych w wybranych  terminach.

  TEMATY ZAJĘĆ:

  1. MOJE ULUBIONE MUZEUM 

  Zwiedzanie Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB, ekspozycji ukazujących dzieje lecznictwa, zapoznanie się z działalnością Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. W ramach zajęć uczestnicy wykonują autorski odlew Pałacu Branickich. 

   

  2. SPACER W PRZESZŁOŚĆ PAŁACU BRANICKICH 

  Zwiedzanie wnętrz Pałacu Branickich szlakiem ścieżki historyczno-edukacyjnej "Spacer w przeszłość Pałacu Branickich", wizyta w XVII-wiecznych piwnicach pałacowych z najnowszą wystawą multimedialną poświęconą dziejom rezydencji. Podczas zajęć uczestnicy wykonują pamiątkowy odlew związany z rodem Branickich. 

   

  3. MAGIA APTEKI

  Uczestnicy poznają tajemniczy świat dawnej apteki, rośliny lecznicze, naczynia, w których wykonuje się leki. W laboratorium edukacyjnym uczestnicy wykonują pamiątkową "tabletkę na szczęście". 

   

  4. Z WIZYTĄ U STOMATOLOGA 

  Jak wyglądał gabinet stomatologiczny 100 lat temu? Z czego wykonywano plomby? Jak działały dawne wiertarki dentystyczne?  Podczas zajęć uczestnicy wykonują w laboratorium edukacyjnym gipsowe odlewy szczęki. 

   

  5. ZAKOCHAJ SIĘ W MUZEUM 

  Jak działa ludzkie serce? Ile litrów krwi krąży w ciele człowieka? Ile waży serce? Zajęcia kończą się wykonaniem odlewu anatomicznego pamiątkowego serca.

   

  6. MYDŁO LUBI ZABAWĘ 

  Do czego służyły w pałacu rejteradki? Jak często myto się w XVIII wieku? Jak hetman Branicki doprowadzał wodę do apartamentów łazienkowych? 

   

  KOSZT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH:

  - 10 zł (zajęcia z użyciem gipsu);

  - 14 zł (zajęcia z wykonaniem mydełek oraz "Spacer w przeszłość")

   

   

   

   

  _____________________________

   

  EDUKACJA W SZKOŁACH PRZYSZPITALNYCH

   

  MUZEUM HISTORII MEDYCYNY I FARMACJI UMB prowadzi także zajęcia w szkołach przyszpitalnych. Nasza oferta edukacyjna została także przygotowana w myślą o uczniach, którzy nie mogą odwiedzić naszego Muzeum. Oferta dostosowana jest do wszystkich poziomów nauczania i uwzględnia warunki panujące w placówkach szpitalnych. Rezerwacja zajęć pod numerem: 85 748 54 67.

   

  Gipsowy odlew Pałacu Branickich na tle autentycznej rezydencji Branickich.

  ZAPRASZAMY!