Historyczne odkrycie w pałacowych ogrodach

10.11.2020 07:51

Pałac Branickich ponownie odkrył swoje tajemnice. W dawnych boskietach pałacowego ogrodu zakończyły się prace archeologiczne, prowadzone przez zespół pod kierunkiem archeologa Lecha Pawlaty. Prace terenowe prowadzono na zlecenie Urzędu Miejskiego w Białymstoku w związku z odsłonięciem zalegających na terenie alejek ogrodowych fragmentów dawnej balustrady ogrodowej i innych pałacowych elementów architektonicznych. Fakt ten zgłosili pracownicy Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Prace prowadzone były w 3 wykopach. Wydobyto kilka oryginalnych, zdobionych elementów kamiennej balustrady oraz zwieńczenia pilastra z pałacowej fasady, a także fragmenty ceramiki oraz kafla  pałacowego pieca.

Właścicielem ogrodów jest miasto Białystok.  Po uzyskaniu decyzji od Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Białymstoku zabytki architektoniczne zostaną przekazane do Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Wzbogacą najnowszą wystawę poświęconą historii głównej siedziby Uczelni – Pałacu Branickich, mieszczącą się w pałacowych piwnicach.