Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
  • Aktualności

    Ostatnie pożegnanie Józefa Jana Kuźmińskiego, pierwszego Absolwenta UMB

    18.04.2021 14:53
    Autor: Administrator UMB

     

    Zmarł Józef Jan Kuźmiński, jeden z pierwszych absolwentów AMB.

    W dniu 15 kwietnia 2021 roku, w wieku 95 lat zmarł lek. med. Józef Kuźmiński, jeden z pierwszych absolwentów Akademii Medycznej w Białymstoku, Powstaniec Warszawski, ogromny pasjonat historii medycyny, darczyńca Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

    Doktor Kuźmiński urodził się 9 sierpnia 1925 roku we Wrześni w woj. wielkopolskim. Jego ojciec był lekarzem powiatowym w Stołpcach (dawne woj. nowogródzkie), matka zaś pracowała w administracji szpitala w Iwieńcu. Wojna w 1939 roku przerwała mu naukę w Gimnazjum w Stołpcach. Tam, po inwazji niemieckiej na ZSRR w 1941 roku, rozpoczął pracę w szpitalu jako sanitariusz- obsługiwał komorę dezynfekcyjną i asystował przy różnych zabiegach lekarskich. W czerwcu 1943 roku wstąpił do Oddziału Armii Krajowej, z którym brał udział w Powstaniu Warszawskim. Dostał się do niewoli niemieckiej. Wyzwolony przez wojska amerykańskie wrócił do kraju w 1946 roku. Naukę kontynuował w Białymstoku.

    W 1950 roku rozpoczął studia medyczne na Wydziale Lekarskim nowoutworzonej Akademii Medycznej w Białymstoku. Po studiach otrzymał, tak jak wszyscy pierwsi absolwenci, nakaz pracy do Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy. W październiku 1956 roku rozpoczął pracę jako lekarz rejonowy w Białymstoku. Pracował jednocześnie w ramach wolontariatu w I Klinice Chorób Wewnętrznych AMB. W latach 1958-1960 był lekarzem Ludowego Wojska Polskiego (okresowa służba wojskowa). Po powrocie do Białegostoku rozpoczął pracę w Przemysłowej Służbie Zdrowia uzyskując I stopień specjalizacji z medycyny przemysłowej. Otrzymał funkcję kierownika Przychodni Przemysłowej przy Zakładzie Przemysłu Sklejek w Białymstoku i pełnił ją do emerytury w 1991 roku.

    Doktor Kuźmiński był autorem dwudziestu prac z zakresu historii medycyny, publikowanych w kraju i zagranicą, współautorem książki „Służba Zdrowia Białostocczyzny w II Wojnie Światowej”. Jego prace można również znaleźć w III wydaniu „Pamiętników Lekarskich”. Zaś książka „Od Iwieńca i Stołpców do Białegostoku” to wspaniały opis życia i pracy autora.

    W latach sześćdziesiątych był współorganizatorem Automobilklubu Podlaskiego. Założył Koło Kombatantów Służby Zdrowia i był jego prezesem do 1989 roku. Zainicjował upamiętnienie ofiar Białostockiej Służby Zdrowia z czasów II Wojny Światowej. Pomnik stoi na terenie Szpitala Wojewódzkiego. Współuczestniczył również w budowie Przyzakładowej Przychodni Lekarskiej przy Fabryce Sklejek, którą kierował. Prowadził kronikę przychodni, którą przekazał do Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB. Z zebranych eksponatów od pracowników służby zdrowia z terenu województwa białostockiego, dotyczących medycyny, zorganizowano ekspozycję przy Przychodni Sklejek, Szkole Pielęgniarskiej i Studium Wojskowym AMB. Wszystkie eksponaty w 1991 r. zostały przekazane Szczecińskiej Akademii Medycznej i są obecnie w zbiorach muzeum uczelnianego. Wiele eksponatów, zdjęć, dokumentów ukazujących dzieje lecznictwa na Podlasiu dr Kuźmiński przekazał w ostatnich latach do Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB.

    Odznaczony m.in. medalem Gloria Medicinae, Krzyżami: Oficerskim Polonia Restituta, Walecznych Powstania Warszawskiego, Armii Krajowej, Złotą Odznaką Zasłużony Białostocczyźnie i wieloma innymi.


    Msza święta żałobna odprawiona zostanie dnia 22.04.2021 roku, o godz. 13.00 w Kościele Garnizonowym przy ul. Św. Jerzego w Białymstoku. Pogrzeb o godz. 14.10 na Cmentarzu Farnym.

    Powrót