Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Nauka w UMB.
  • Tu rodzą się odkrycia...

    UMB uzyskał 3 patenty

    28.07.2021 07:35
    Autor: Administrator UMB

    Aż trzy patenty zostały przyznane naukowcom z UMB we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie:

    1. Patent nr 237893, którego twórcami są: prof. dr hab. Anna Bielawska, prof. dr hab. Krzysztof Bielawski, prof. dr hab. Dariusz Pawlak, dr Justyna Hermanowicz, dr hab. Anna Tankiewicz-Kwedlo, mgr Anna Szymanowska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, dr hab. Mariusz Mojzych z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach oraz dr Katarzyna Kotwica-Mojzych z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
    2. Patent nr 237894, którego twórcami są: prof. dr hab. Anna Bielawska, prof. dr hab. Krzysztof Bielawski, mgr Wojciech Szymanowski z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, dr hab. Mariusz Mojzych z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach oraz dr Katarzyna Kotwica-Mojzych z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
    3. Patent nr 237895, którego twórcy to: prof. dr hab. Anna Bielawska, prof. dr hab. Krzysztof Bielawski z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, dr hab. Mariusz Mojzych z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach oraz dr Katarzyna Kotwica-Mojzych z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

     

    Przedmiotem wynalazków są związki z ugrupowaniem sulfonamidowych, których struktura chemiczna odbiega od konwencjonalnie stosowanych leków przeciwnowotworowych. Ochroną patentową objęta jest zarówno metoda ich wytwarzania, jak i zastosowanie w terapii raka piersi i jelita grubego – dwóch najczęściej diagnozowanych nowotworów.

    Ze strony UMB w pracę nad wynalazkami zaangażowany jest zespół naukowy pod kierunkiem prof. Anny i Krzysztofa Bielawskich oraz zespół prof. Dariusza Pawlaka z Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej.

    W obliczu sukcesywnie rosnącej zachorowalności i śmiertelności na skutek chorób nowotworowych, ośrodki badawcze na całym świecie nieustannie poszukują skutecznych strategii leczenia. Atrakcyjnym podejściem terapeutycznym jest terapia celowana, dostosowana do potrzeb pacjenta, która w sposób precyzyjny i ukierunkowany niszczy komórki nowotworowe.

    Proponowane rozwiązanie będące efektem współpracy naukowców z ośrodków w Białymstoku, Siedlcach i Lublinie wpisuje się w powyższą strategię.

    Wszystkie trzy cząsteczki wykazują wysoką aktywność przeciwnowotworową w warunkach in vitro. W chwili obecnej trwają zaawanasowane badania przedkliniczne związku MM129 charakteryzującego się wysokim profilem bezpieczeństwa w zakresie stosowanych dawek terapeutycznych.

    Dalsze prace mogą stanowić podstawę do opracowania innowacyjnych metod terapii onkologicznej, która poprawi skuteczność i bezpieczeństwo leczenia chorych.

     

    Powrót
  • Mapa Potencjału Badawczego
    Polska Platforma Medyczna
  •