Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Nauka w UMB.
  • Tu rodzą się odkrycia...

    Dr Anna Michalska-Falkowska opublikowała na portalu Biobanking.com artykuł o znaczeniu współpracy biobanków akademickich z sektorem biomedycznym dla rozwoju medycyny spersonalizowanej

    11.09.2021 20:24
    Autor: Administrator UMB

    Wysokiej jakości materiał biologiczny i powiązane z nim kompleksowe dane stanowią podstawę do rozwoju nowatorskich metod biotechnologicznych, poszukiwania potencjalnych punktów uchwytu dla nowych leków, jak i prowadzenia badań ukierunkowanych na doskonalenie technik diagnostycznych i terapeutycznych. Kluczową rolę w dostarczaniu próbek wraz z danymi klinicznymi odgrywają biobanki, których działalność obejmuje pozyskiwanie, preparatykę i przechowywanie materiału biologicznego w ściśle kontrolowanych warunkach. Zazwyczaj biobankowanie jest prowadzone przez jednostki akademickie, stąd też istnieje duże zapotrzebowanie na rozwój platform umożliwiających interdyscyplinarną współpracy między biobankami i sektorem biomedycznym w celu opracowania wspólnej płaszczyzny porozumienia.

    W celu prowadzenia ukierunkowanych działań, dostosowanych do potrzeb potencjalnych użytkowników, kluczowe znaczenie ma  bezpośrednia współpraca między biobankami a przemysłem biomedycznym na wszystkich etapach rozwoju, poczynając od badań podstawowych aż po kliniczne zastosowanie nowatorskich terapii i procedur diagnostycznych. Taki rodzaj kooperacji wiąże się z wieloma korzyściami dla biobanków akademickich poprzez wzbogacanie uniwersyteckich baz danych o wyniki generowane przez partnera biznesowego. Ponadto współpraca pomiędzy biobankami akademickimi a przemysłem biomedycznym przynosi bezpośrednie benefity, takie jak utrzymanie trwałości biobanku poprzez zewnętrzne źródła finansowania, wspólne publikacje przygotowywane na podstawie prowadzonych projektów oraz wzajemną wymianę doświadczeń i wiedzy.

    Biobankowanie materiału biologicznego w wystandaryzowanych warunkach i zgodnie z wypracowanymi protokołami i jego wykorzystanie w wysokowydajnych metodach genomicznych, transkryptomicznych, proteomicznych i metabolomicznychwspiera lepsze zrozumienie patogenezy wielu chorób. Postęp w rozbudowywaniu platform multiomicznych oraz rozwój obrazowania molekularnego i nowatorskich narzędzi bioinformatycznych stanowią fundament medycyny spersonalizowanej ukierunkowanej na dopasowanie terapii zgodnie z potrzebami konkretnego Pacjenta.

    Cały artykuł znajdą Państwo pod linkiem: Importance of Cooperation Between Academic Biobanks and Biomedical Industry for Accelerating Personalized Medicine - Biobanking.com

    Powrót
  • Mapa Potencjału Badawczego
    Polska Platforma Medyczna
  •