Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Nauka w UMB.
  • Tu rodzą się odkrycia...

    Naukowcy z UMB w konsorcjum otrzymali grant na badania fake newsów w Internecie

    16.09.2021 09:00
    Autor: Administrator UMB
    Efektem grantu przyznanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju  ma być m.in. automatyczny klasyfikator niewiarygodnych treści. Wartość dofinansowania projektu „InfoTester” wynosi 7 898 438, 23 zł.  
    Dzięki temu narzędziu radykalne skróci się czas niezbędny do weryfikacji informacji bez spadku jakości wyniku oceny wiarygodności. Aktualnie ocena wiarygodności informacji o średniej długości 2000 znaków zajmuje profesjonalnemu fact-checkerowi (specjaliście, który wykrywa fake-newsy) średnio 2-3 godziny. Dzięki zastosowaniu  automatycznego klasyfikatora czas oceny będzie wynosił maksymalnie kilka sekund. Sprawdzanie informacji będzie dotyczyło wszystkiego co się ukazuje w internecie w języku polskim.
    Projekt pt. „InfoTester - Opracowanie i weryfikacja oryginalnych metod wertykalnej sztucznej inteligencji do automatycznego i precyzyjnego wykrywania dezinformacji" będzie realizowany w ramach konkursu Infostrateg NCBiR przez UMB razem z firmą Science4People oraz Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych.
    Przeciwdziałanie dezinformacji to ważna misja społeczna. Często powtarzane błędne informacje pogłębiają lęk wśród społeczeństwa i utrwalają fałszywe przekonania, które nierzadko mogą prowadzić do katastrofalnych skutków społecznych. Analiza przeprowadzona w serwisie do monitorowania trendów w Internecie, BuzzSumo, pokazała, że dezinformacja ma kilkukrotnie większy zasięg i grono odbiorców niż wiarygodne informacje. Niewiarygodne treści to między innymi teorie spiskowe, plotki i fałszywe wiadomości, ale także propaganda i dezinformacja pochodząca z różnych państw, stosowana w celach politycznych lub wojny informacyjnej. Stwierdzono, że wiele niewiarygodnych treści jest specjalnie zaprojektowanych tak, żeby utrudnić lub uniemożliwić ich weryfikację. Celem projektu jest opracowanie i weryfikacja w prototypów trzech komponentów technologii „InfoTester”:
    • automatycznego klasyfikatora oceny wiarygodności treści WWW – kiedy to fake newsy wykrywa oprogramowanie 
    • crowdsourcingowej oceny wiarygodności treści – kiedy dezinformację stwierdza kilku fact-checkerów – specjalistów w swojej dziedzinie (np. w zakresie medycyny), wyposażonych w narzędzia ułatwiające sprawdzanie wiarygodności treści.  
    • oceny wiarygodności obrazu – często kluczowego elementu fake -newsa.
     
    Szczególnie traktowane są treści medyczne jako najtrudniejsze do oceny ze względu na wiele ukrytych wymiarów tych treści, widocznych jedynie dla osób z odpowiednim doświadczeniem klinicznym i wiedzą dziedzinową. Aktualnie, w czasach pandemii, fake newsy medyczne stanowią bardzo wysoki odsetek w puli informacji niewiarygodnych. ​Stąd udział Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w Konsorcjum. Znaczącą rolę w badaniach odegra Zakład Medycyny Populacyjnej i Prewencji Chorób Cywilizacyjnych UMB pod kierownictwem prof. dr hab. Karola Kamińskiego. 
     
    W wyniku wdrożenia wyników projektu powstaną dwa produkty:
    1. Platforma crowdsourcingowa INFOTESTER, wokół której będzie się rozwijała społeczność  polskich fact-checkerów  zaangażowanych w walkę z dezinformacją w różnych dziedzinach życia społecznego.
    2. Metodyka dydaktyczna wsparta narzędziami IT do prowadzenia zajęć dydaktycznych w procesie kształcenia lekarzy, którą wdroży UMB.
     
    Interesujące i bardzo oryginalne są zasady weryfikacji wyników projektu. Wszyscy Beneficjenci, którym przyznano dofinansowanie, w tym konsorcjum „InfoTestera”, będą rywalizować między sobą po pierwszym i drugim rocznym etapie projektu. Do następnych etapów przejdą te projekty, które na testowej bazie informacji poddanych ocenie wiarygodności, osiągną najlepsze wyniki.    
    Ze strony Uczelni projekt realizować będą m.in.: Prof. dr hab. Karol A. Kamiński kierownik Zakładu Medycyny Populacyjnej i Prewencji Chorób Cywilizacyjnych, dr Małgorzata Chlabicz adiunkt Zakładu Medycyny Populacyjnej i Prewencji Chorób Cywilizacyjnych, Prof. dr hab. Anna Moniuszko-Malinowska adiunkt Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji, Prof. dr hab. Dariusz Lebensztejn kierownik Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii, Żywienia i Alergologii".
     
     
    Powrót
  • Mapa Potencjału Badawczego
    Polska Platforma Medyczna
  •