Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Nauka w UMB.
  • Tu rodzą się odkrycia...

    Trzy nowe patenty UMB

    07.02.2022 09:16
    Autor: BTT

    Twórcy patentu: Jerzy Pałka, Ilona Ościłowska, Arkadiusz Surażyński, Wojciech Miltyk i Nafis RahmanUrząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej udzielił na przełomie 2021 i 2022 roku aż trzech patentów na wynalazek pt. Dwuniciowy kwas nukleinowy do wyciszania ekspresji genu kodującego białko PRODH/POX i jego zastosowania, wektor ekspresyjny, komórka gospodarza, klon komórkowy, kompozycja farmaceutyczna, sposób in vitro wyciszania ekspresji genu kodującego białko PRODH/POX, jednoniciowy kwas nukleinowy do wyciszania ekspresji genu kodującego białko PRODH/POX i jego zastosowania.

    Prace badawcze prowadził zespół naukowy pracowników z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w składzie: prof. dr hab. Jerzy Pałka, dr Ilona Ościłowska, prof. dr hab. Wojciech Miltyk, dr hab. Arkadiusz Surażyński oraz prof. dr hab. Nafis Rahman.

    Przedmiotem wynalazku jest opracowanie unikatowego fragmentu kwasu rybonukleinowego (RNA), wyciszającego funkcję  dehydrogenazy prolinowej, zwanej również oksydazą prolinową (PRODH/POX). Enzym ten uczestniczy w procesie oddychania komórkowego i w zależności od wielu czynników metabolicznych i środowiskowych przyczynia się do produkcji ATP służącego przeżyciu lub tworzeniu reaktywnych form tlenu (ROS), które inicjują śmierć komórki na drodze apoptozy. Skonstruowany fragment kwasu nukleinowego stanowi znakomite narzędzie molekularne do badania roli PRODH/POX w mechanizmie indukcji procesów pro-przeżyciowych lub śmierci komórki. Udowodniono, że regulacja ekspresji PRODH/POX może stanowić nowy molekularny cel farmakoterapii raka piersi, jak również wydaje się mieć potencjalne znaczenie w innych chorobach.

    Powrót
  • Mapa Potencjału Badawczego
    Polska Platforma Medyczna
  •