Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Nauka w UMB.
  • Tu rodzą się odkrycia...

    Odżywanie a jaskra - nowa publikacja UMB

    23.04.2022 21:17
    Autor: Administrator UMB
    Jaskra to grupa chorób oczu, które powodują postępującą utratę wzroku w wyniku uszkodzenia nerwu wzrokowego. Jest to druga co do częstości przyczyna ślepoty na świecie. Zespół badaczy z UMB (Maryla Młynarczyk, Martyna Falkowska, Zuzanna Micun, Iwona Obuchowska, Jan Kochanowicz, Katarzyna Socha, Joanna Konopińska) zaobserwował, że prawidłowe odżywianie może znacząco wpłynąć na stan oczu oraz zapobiegać rozwojowi jaskry. W przeglądowym artykule opublikowanym 29 marca 2022 w  Nutrients szczegółowo przeanalizowano dostępne wyniki badań poświęcone wpływowi składników odżywczych na ciśnienie wewnątrzgałkowe.
    Zauważyliśmy, że związki o działaniu antyoksydacyjnym mają największy wpływ na rozwój, występowanie i przebieg choroby. Za udziałem stresu oksydacyjnego w patogenezie jaskry przemawia fakt, że obniżony poziom całkowitej pojemności antyoksydacyjnej w surowicy stwierdzono we wszystkich typach jaskry. Praca porusza ważny aspekt, gdyż wciąż brakuje porad dietetycznych dla pacjentów, które mogłyby się przyczynić do poprawy ich stanu. Trzeba pamiętać, że większość wyników pochodzi z badań obserwacyjnych lub bazujących na ankietach. Cały czas istnieje konieczność przeprowadzenia dobrze zaprojektowanych, randomizowanych i kontrolowanych badań klinicznych.
    Osoby cierpiące na jaskrę powinny unikać spożywania produktów, które przyczyniają się do rozwoju zespołu metabolicznego, otyłości, zaburzeń ciśnienia krwi i cukrzycy. Z artykułu jasno wynika, że dieta, która pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi, pomaga zmniejszyć ryzyko jaskry. Jednak o ile indywidualny plan żywieniowy może uzupełniać konwencjonalne leczenie jaskry, to nie może go zastąpić. Jest to pierwsza praca powstała przy współpracy Kliniki Okulistyki i Zakładu Bromatologii UMB. Zespół ma w planach dalsze publikacje na temat wpływu stężenia składników odżywczych we krwi na powstawanie różnych chorób okulistycznych.
     
    Powrót
  • Mapa Potencjału Badawczego
    Polska Platforma Medyczna
  •