• Tu rodzą się odkrycia...

  Naukowcy z UMB przeprowadzili ponad 2000 analiz sekwencjonowania genomu SARS-CoV-2

  30.07.2021 12:49
  Autor: Administrator UMB

   

  Naukowcy z Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej oraz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zidentyfikowali kilkanaście przypadków współwystępowania dwóch wariantów koronawirusa w jednej próbce.
  Badania były prowadzone w ramach krajowego programu monitorowania wariantów wirusa SARS-CoV-2 „MAPA RT-COVAR”.
  Analizy genetyczne polegające na sekwencjonowaniu całych genomów wirusowych wykazały, że u co najmniej 11 chorych w ich materiale z wymazu była obecność materiału genetycznego dwóch wariantów „budzących niepokój”: wariantu Delta oraz wariantu Alpha. Na przełomie kwietnia i maja br. również stwierdzono podobny przypadek, ale ponieważ był to przypadek jednostkowy – nie zdecydowano się na pogłębienie analiz w tym temacie. We wcześniejszym okresie pandemii nie obserwowano podobnych wyników.
  Naukowcy stworzyli już hipotezę roboczą, mówiącą o tym, że być może fenomen koinfekcji na poziomie sub-wariantów SARS-CoV-2 pojawił się właśnie teraz, gdyż to właśnie w tym momencie wariant Delta zaczyna wypierać dominujący od lutego/marca 2021 wariant Alpha. Nie są znane szczegóły mechanizmu biologicznego koinfekcji subwariantowej SARS-CoV-2, a temat rodzi bardzo wiele pytań: czy występowanie dwóch wariantów wirusa jednocześnie ma wpływ na ciężkość przebiegu COVID-19? Czy obecnie stosowane preparaty szczepionkowe będą równie skuteczne wobec kombinacji dwóch wariantów jednocześnie? Czy koinfekcje sub-wariantowe mogą być transmitowalne na innych ludzi? Czy koegzystencja dwóch wariantów u jednego chorego może się utrzymać czy raczej dojdzie z czasem do dominacji wariantu Delta? Odpowiedzi na te i inne pytania są obecnie przedmiotem wnikliwych analiz na poziomie eksperymentalnym, klinicznym oraz epidemiologicznym.
  Od kwietnia 2021 AODP i G-M wraz z UMB w koordynacji z PZH przeprowadził ponad 2000 analiz sekwencjonowania genomu SARS-CoV-2 od pacjentów z całej Polski. Informacje o aktualnym udziale wariantów alertowych w Polsce jest w dużej mierze zasługą badaczy białostockich, którzy współtworzą i na bieżąco aktualizują Mapę RT-COVAR.
  Do 30 lipca br. w Ośrodku przebadano blisko 135 tys. próbek na obecność SARS-CoV-2.

   

  Powrót
 • Mapa Potencjału Badawczego
  Polska Platforma Medyczna
 •