• Tu rodzą się odkrycia...

  Sukces UMB w prestiżowym rankingu Times Higher Education World University Ranking by subject

  16.09.2021 20:39
  Autor: Administrator UMB

  Kolejny sukces Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w międzynarodowym rankingu. UMB został po raz pierwszy w historii sklasyfikowany w prestiżowym rankingu „Times Higher Education World University Ranking by subject”. Uczelnia została spozycjonowana w przedziale 601+ w kategorii Clinical and Health.

  W rankingu znalazło się jedynie 5 polskich uczelni medycznych. Szczególnie dobry wynik Uczelnia uzyskała w kategoriach Teaching oraz Industry Income. W rankingu UMB uplasował się za Uniwersytetem Jagiellońskim. W tym samym przedziale znalazły się Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

   

  Ponadto UMB został spozycjonowany w tym samym rankingu porównującym wszystkie uczelnie na świecie w przedziale miejsc 1001-1200 co stanowi 3 wynik w kraju! W tegorocznym rankingu znalazły się tylko dwie polskie uczelnie medyczne – Uniwersytet Medyczny w Białymstoku oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny. W rankingu UMB wyprzedził takie Uczelnie jak Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Wrocławski czy Politechnikę Warszawską.

   

  Ranking "Times Higher Education World University Ranking” to ranking najlepszych uniwersytetów na świecie przygotowywany przez brytyjskie czasopismo „Times Higher Education”. Publikowany jest corocznie od 2010 roku. Uniwersytecki ranking „THE” jest postrzegany, obok Akademickiego Rankingu Uniwersytetów Świata i Światowego Rankingu Uniwersyteckiego QS, jako jedno z trzech najchętniej śledzonych zestawień tego typu.

   
  Złożenie kompletnych raportów do The Rankig zostało poprzedzone utworzeniem w ramach Działu Współpracy Międzynarodowej odrębnego stanowiska ds. raportowania danych do instytucji rankingowych (dr Łukasz Lepionka). Działanie to było konsekwencją rekomendacji otrzymanych od niezależnych ekspertów przeprowadzających audyt w ramach projektu „International Visibility Project”, którego UMB był czynnym uczestnikiem. Już w pierwszym roku raportowania pozwoliło ono na spozycjonowanie UMB w dwóch kluczowych rankingach. Składanie danych odbywało się pod kierunkiem Pełnomocnika Rektora ds. Współpracy Międzynarodowej - prof. dr hab. Tomasza Hryszko.
   

  Bardzo dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w proces raportowania. Cieszymy się również, że codzienna praca wszystkich pracowników UMB jest zauważana i doceniana w przestrzeni międzynarodowej!

   

  Wyniki Uniwesytetu Medycznego w Białymstoku w rankingu Times Higher Education World University Ranking by subject dostępne na stronie rankingu:
   
  Wyniki Rankingu Uczelni. 601 pozycja Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
  Powrót
 • Mapa Potencjału Badawczego
  Polska Platforma Medyczna
 •