Badacze z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (Anna Krupa, Agnieszka Łebkowska, Marcin Kondraciuk, Karol Adam Kaminski, Irina Kowalska) opublikowali artykuł „Alteration in kynurenine pathway metabolites in young women with autoimmune thyroiditis” w czasopiśmie Scientific Reports.
Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy (AIT) to choroba, która prowadzi do niedoczynności tarczycy. Szacuje się, że rocznie między 0,3 a 1,5 na 1000 osób ma rozpoznane AIT. Przyczyny AIT nie są w pełni poznane, jednak w patogenezie zwraca się uwagę na udział czynników genetycznych, środowiskowych, mikrobiomu jelitowego, czy też przebytych infekcji. Podobnie jak w przypadku innych chorób autoimmunulogicznych, AIT wynika z autoagresji układu odpornościowego w kierunku tarczycy, prowadząc do zniszczenia jej komórek, a ostatecznie do jej niedoczynności.
Celem przeprowadzonego badania była ocena zmian w szklaku kinureninowym (KP) u młodych kobiet z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy (AIT) i ich powiązaniem z funkcją tarczycy. Ponadto sprawdzono, jakie metabolity mogą służyć jako wskaźnik predykcyjny ryzyka tej choroby. Badanie wykazało wzrost aktywacji KP oraz przesunięcia w ścieżkach metabolicznych tryptofanu wyrażone wzrostem stężenia kinureniny (KYN) i kwasu antranilowego (AA) z jednoczesnym obniżeniem stężenia kwasu kynureninowego (KYNA). Uzyskane wyniki sugerują, że zidentyfikowane metabolity KP mogą być obiecującymi biomarkerami AIT, wymaga to jednak dalszych badań w celu potwierdzenia ich roli w patogenezie tej choroby.
Badania zostały wsparte przez grant statutowy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku nr B.SUB.23.182.
Link do artykułu: Alteration in kynurenine pathway metabolites in young women with autoimmune thyroiditis